Bakan Tekin: “Kendinize Zaman Ayırın” Bakan Tekin: “Kendinize Zaman Ayırın”

Toplum genelinde su verimliliği kültürünün oluşturularak kaynakların sürdürülebilir kullanımının teşvik edilmesi maksadıyla, “Suda Sıfır Kayıp” ilkesiyle başlatılan ulusal su verimliliği seferberliği çerçevesinde 31 Ocak 2023 tarihinden bu yana etkinlikler gerçekleştirilirken, tatlı su kaynaklarının önemine dikkati çekmek ve bu kaynakların sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla her yıl Uluslararası Dünya Su Günü kutlamaları yapılıyor. Su verimliliği seferberliği “Suyu Koruyan Ellerle Geleceğe Damla Olalım” programları kapsamında, çocuklarda su verimliliği bilincini oluşturmak ve suyun verimli kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla şehir şehir gezen eğitim tırı bu kez de Denizli’ye geldi.
A W171926 05
Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında, Tavas Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde Tavas Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmaya, su yönetimi genel müdürlüğü uzmanlarının katıldı.

3 neslin bir araya geldiği toplantıya, çiftçi aileler ve çocuklarının suyla ilgili deneyim paylaşımları, su ile ilgili interaktif sunumlar, sürdürülebilir su kullanımı ile ilgili tanıtıcı stant ve mini atölyeleri (modern sulama teknikleri), Ankara Üniversitesi bünyesinde bulunan su okulu ve böcek okulu etkinliklerini içeren bir şenlik düzenlendi.
A W171926 07

“AKILLI BÖCEK, AKILLI ÇİFTÇİ” UYGULAMASI
Açılışta konuşan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Cem Özkan, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin geliştirdiği “Akıllı Böcek, Akıllı Çiftçi” uygulamasından bahsederek tarım ilaçlarının verdiği zararlar ve ilaç yerine kullanılacak böceklerin faydaları hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Eğitimde dünyanın yüzde 70’inin su ile kaplı olduğunu belirten Tarım Ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, “Vücudumuzun yüzde 60-70’inin su olduğunu biliyoruz ve dünyanın en yakıcı ve yanıcı elementlerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir maddeden bahsediyoruz. Ne yaparsak yapalım asla miktarını çoğaltamadığımız, insanlık için çok önemli bir madde su. İnsanlığı onun üzerine kuruyoruz. Dünyadaki suyun yüzde 1’ini kullanabiliyoruz. Çünkü tuzlu sularımız ve buzullarda sularımız var. Kullanabildiğimiz yüzde 1’lik su ile üretim yapabiliyoruz. Ben bazen su kirliliğinden konu geçtiğinde şunu söylüyorum; herkes elindeki bir bardak suyun cihandaki son damla su olduğunu düşündüğü zaman durumun ne kadar vahim olduğu farkına varıyoruz” dedi.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden gelen uzmanlar tarafından su konusunda interaktif sunumların yapıldığı toplantıda Ankara Üniversitesi bünyesindeki su okulu ve böcek okulu stantları ile diğer stantlar ve eğitim tırı gezilerek minikler ile hatıra fotoğrafı çekildi.

Eğitim, aynı gün öğleden sonra Merkezefendi ilçesinde bulunan Şehit Burak Erten İlkokulu Konferans Salonunda tekrar edildi. Etkinliklerde öğrencilere su verimliliği ile ilgili hediyeler ve hikaye kitapları dağıtımı gerçekleştirildi.