Denizli Sanayi Odası Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, Müjdat Keçeci Meclis Salonu'nda yapıldı.

YATIRIMLAR FARKLI İLLERE KAYIYOR

Altında Yükseliş Sürüyor Altında Yükseliş Sürüyor

Toplantı, Meclis Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu'nun oturumu açmasıyla başladı. Güncel veriler, Haziran Ayı Oda Faaliyetleri ve gelecek ay yapılması planlanan çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendiren DSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Serter, İSO-500 Listesi ve TİM verilerinin sonuçlarına değinerek konuşmasına başladı, tüm zorluklara rağmen üretime devam ederek listede yer alma başarısı gösteren firmaları tebrik etti. İSO-500 Listesinde yer alan firmaların üretim merkezlerinin Denizli'den farklı illere doğru kaydığına dikkat çekildi.

A W238416 03

GRİ LİSTEDEN ÇIKMAK ÖNEMLİ BİR ADIM OLDU
Konuşmasında Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının olumlu yansımaları olacağını belirten Serter, “Türkiye, içinden geçtiği finansal krizi aşma konusunda, FATF'ın gri listesinden çıkarak önemli bir dönemeci geçmiş oldu. Türkiye'de sadece yapısal ve mali politika alanında değil, uluslararası organize suç örgütleriyle mücadele konusunda da önemli adımlar atıyor. Bu adımların devamı yargı alanında yapılacak reformlarla gelebilir.” ifadelerine yer verdi.

A W238416 04

“ARTAN MALİYETLERE EK YENİ ZAMLAR GELİYOR”
EPDK'nın 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni elektrik tarifelerine de dikkat çeken Serter, “Bu yeni tarifelerle birlikte mesken abone grubu için elektrik fiyatlarına yüzde 38 oranında zam yapıldı. Ticarethane ve sanayi tarifelerinde de bir artış olacağı aşikâr. Artan maliyetlere bir de bu zamlar ekleniyor. Elektrik tarifesindeki değişikliğin Tüketici Fiyatları Endeksi'ne etkisinin sınırlı olmasını bekliyor. Mesken tarifesindeki değişikliğin temmuz ayı enflasyonuna etkisinin 0,53 puan, 2024 yıl sonu enflasyonuna etkisinin ise 0,67 puanda kalacağı hesaplanıyor. Mesken ve ticarethane tarifelerindeki artışın ise yıl sonu enflasyonuna muhtemel etkisinin 1,1 ila 1,2 puan olması öngörülüyor.” dedi.


“VERİMLİLİK ÇALIŞTAYIMIZIN ÇIKTILARINI ÖNEMSİYORUZ”
DSO'nun öncülüğünde 11 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Verimlilik Çalıştayı'na da değinen Serter, “200 firmanın bir arada olduğu en geniş katılımlı toplantımızdı. Verimlilik ile ilgili önemli bir ihtiyaç olduğunu anlamış olduk. İşveren ve çalışanların verimlilikten beklentileri de bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak. Sonuçları merak ediyor ve yakından takip ediyor olacağız.” dedi.
DSO Başkan Yardımcısı Serter'in konuşmasının ardından Meclis Üyeleri de Verimlilik Çalıştayı ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
 

Editör: Orhun Çoban