Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde,Denizli Büyükşehir Belediyesinin iş birliği ile “Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024”sona erdi. Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi’nde (PAÜTERM) devam eden oturumlarda biri olan PAÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ummuhan Baş Aslan moderatörlüğünde gerçekleşen “Dünyada ve Türkiye’de Akuaterapi Hizmet Modelleri” başlıklı oturum oldu.

WhatsApp Image 2024-01-14 at 14.10.20 (3)

AKUATERAPİYİ KONUŞTULAR

“Dünyada ve Türkiye’de Akuaterapi Hizmet Modelleri” başlıklı oturumda Katar Rehabilitasyon Enstitüsünden Doç.Dr.Prashanth C.G,  “Akuatik Fizyoterapi: Çok Disiplinli Ekibin Yeni Bir Üyesi Olarak Değerlendirme” adlı sunumunda; akuaterapi ve farklı su egzersiz programlarının faydalarına ilişkin bilgi verdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Barış Gürpınar ise “Akuaterapi Nedir, Türkiye’de Yeri Nerededir?” sorularına yanıt vererek; suyun egzersizler için nasıl daha yararlı kullanılabileceğine dair paylaşımda bulundu.Katılımcılardan gelen sorularınyanıtlanmasının ardından teşekkür belgelerinin takdimi ile oturum tamamlandı.

WhatsApp Image 2024-01-14 at 14.10.20 (1)

DENİZLİ’NİN JEOTERMAL KAYNAKLARI

PAÜTERM’de Prof. Dr. Füsun Ardıç moderatörlüğünde ise, “Türkiye ve Denizli’de Jeotermal Kaynaklar” başlıklı oturum gerçekleştirildi. Oturumda Enerji Kentleri Birliği Danışmanı Kemal Akpınar, “Türkiye ve Denizli’nin Jeotermal Kaynak Potansiyeli, Kullanımı ve Düşük Sıcaklıklı Jeotermal Kaynakların Su Kaynaklı Isı Pompası ile Değerlendirilmesi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Akpınar; sıcak ve mineralli suların oluşumuna ilişkin bilgiler vererek, bu kaynakların ülkemizdeki dağılımını aktardı. Ülkemizin jeotermal kaynaklarının zenginliklerinden bahseden Akpınar, Denizli’nin jeotermal kaynakların başkenti olduğunu belirterek, bölgemizin jeotermal sahasına dair bilgiler verdi.Oturumun sonunda RektörProf. Dr. Ahmet Kutluhan, sunumunda değerli bilgiler aktaran T.C. Enerji Kentleri Birliği DanışmanıKemal Akpınar’a teşekkür belgesi takdim etti.Forumun üçüncü gününün son etkinliği isePAÜTERM’de Doç.Dr.Prashanth C.G ve Dr. Öğr. Üyesi Barış Gürpınar’ın “Akuaterapide Sık Kullanılan Tekniklerin Tanıtımı”na ilişkin workshop etkinliği oldu. PAÜTERM’in termal tedavi havuzunda gerçekleşen workshopta akuaterapi teknikleri uygulamalı olarak tanıtıldı.

WhatsApp Image 2024-01-14 at 14.10.20 (2)

“PAÜTERM ALANINDA SAYILI MERKEZLERDEN BİRİ OLACAK”

Denizli -Antalya Karayolu Çift Yönlü Trafiğe Kapatıldı Denizli -Antalya Karayolu Çift Yönlü Trafiğe Kapatıldı

Üç gün boyunca termal sağlık turizminin farklı yönleri ile ele alındığı “Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024”, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın moderatörlüğünde yapılan değerlendirme oturumu ile sona erdi. Oturumda, yurt içi ve yurt dışından gelen alanında uzman konukların PAÜTERM hakkında görüş, öneri ve tecrübelerini paylaştı. PAÜTERM’in daha iyi noktalara gelmesi adına sunulan önerileri not alan Kutluhan, gelecek on yılda PAÜTERM’in alanında sayılı merkezlerden biri olmasını hedeflediklerini, bu sebeple her ayrıntıya önem verdiklerini ifade etti.

WhatsApp Image 2024-01-14 at 14.10.20 (4)

“ÖNCELİĞİMİZ KALİTE”

Kaliteye verdiği önemi de dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜTERM’de çalışan destek personelinin ve hocaların uzmanlığına dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ayrıca iki gün boyunca süren oturumlarda önemli konuların ele alındığını ve değerli bilgilerin paylaşıldığını dile getirerek termal sağlık turizmi alanında PAÜTERM ile hedefi 12’den vurmayı istediklerini belirtti.Oturumun tamamlanması ile birlikte Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, foruma katılan ulusal ve uluslararası konuklar ile PAÜTERM önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Editör: Haydar Buğra Tokmak