Denizli Bankalara Altın Yığdı

Altın fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi ve rekor üzerine rekor kırması adeta altına hücuma neden oldu. Denizli’de vatandaş bankalardaki altın mevduatını yüzde 100’ün üzerinde artırarak bankaları adeta altına boğdu. Denizli’nin bankalardaki altın mevduatı 1 milyar lirayı aştı.

EKONOMİ 30.04.2020, 20:52 30.04.2020, 20:54
Denizli Bankalara Altın Yığdı
banner930

Altın fiyatları ile ilgili yükseliş ve anlık değişimleri özellikle yatırımcılar başta olmak üzere vatandaşlar yakından takip ediyor. Altındaki yükseliş trendi de devam ediyor. Gram altın fiyatları 378 lira seviyesine ulaştı. Koranivirüsten etkilenen küresel piyasalarda yaşanan durgunluk, altın fiyatlarının da son yedi buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına sebep oldu. Özellikle son bir aylık süreçte gram ve çeyrek altın fiyatı, rekor seviyeye ulaştı. 25 Nisan 2020 Cumartesi günü ise çeyrek altın 620, gram altın fiyatı ise 386 lirayı gördü.   

BANKALARA ALTIN HÜCUMU 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Denizli’deki altın mevduatları son bir yıl içerisinde büyük artış gösterdi. Yatırım açısından güvenli liman olarak görülmesi ve fiyatları yükselmeye devam etmesi nedeniyle Denizli’de vatandaş altına yönelik yatırımlarını sürdürdü. Öyle ki, yastık altındaki altınlarını çıkaran Denizli, daha fazla kazanç sağlamak için bankalara götürüp altın hesaplarına yatırdı. Denizli’nin 2018 yılında bankalardaki altın mevduatı 466 milyon 802 bin lira iken fiyatlardaki rekor artışın sürmesi nedeniyle adeta altına hücuma neden oldu. Öyle ki 2019 yılının sonu itibariyle Denizli’nin bankalardaki altın mevduatı yüzde 100’ün üzerinde artış göstererek 1 milyar 25 milyon liraya yükseldi. Denizli Türkiye’de en çok altın mevduatına sahip 13. il konumuna yükseldi.

Kaynak: Özkan TOKMAK
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir