banner610

banner609

Denizli’nin Barza Bölgesini Uçuracaklar

Dünyada kekik üretiminde lider olan Denizli’de dev bir proje başlıyor. Denizli İl Tarım Müdürlüğü, Tavas, Kale ve Beyağaç ilçe sınırlarında yer alan, sulanamayan kıraç toprak yapısına sahip 190 bin dekar alanı kapsayan Barza Bölgesini, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim merkezi haline dönüştürecek projeyi hayata geçiriyor. Bölgede hakim tütün üretiminin yanı sıra projeyle Barza’da kekik, adaçayı, dağçayı, lavanta ve çörekotu gibi tıbbi ve aromatik bitkiler yaygınlaştırılarak, katma değeri yüksek ürünler üretmek hedefleniyor.

EKONOMİ 17.03.2021, 19:53 17.03.2021, 19:44 Kahraman Kahraman
Denizli’nin Barza Bölgesini Uçuracaklar
banner858
banner931

Denizli Tarım İl Müdürlüğü tarafından  hazırlanan ve Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi" tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Tavas Belediyesi toplantı salonunda  gerçekleşen toplantıda Tarım İl Müdürü Yılmaz Erkaya, projenin kapsamı ve önemi konusunda açıklamalarda bulundu.

DENİZLİ’NİN KALBİ OLACAK

Denizli’nin Türkiye kekik üretiminin yüzde 89'unu karşıladığını ve dünya kekik üretim merkezi konumunda olduğunu hatırlatan Erkaya, “Denizli'yi tıbbi ve aromatik bitkilerde daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız proje ile İlimizdeki mevcut üretim sahalarını arttırmak için yeni bir lokasyon belirledik. Bu bölge sulama imkanı olmayan, kıraç topraklardan oluşan Tavas, Kale ve Beyağaç İlçelerimiz sınırları içerisinde yer alan Barza Bölgesi oldu.  Proje sahası yaklaşık 50 bin dekarda tütün tarımı yapılan toplam 190 bin dekardan oluşmakta. İlimizin önemli bir tıbbi ve aromatik bitkisi olan tütün sahalarımızı koruyarak bu bölgede kekik, adaçayı, dağçayı, lavanta ve çörekotu gibi tıbbi ve aromatik bitkileri yaygınlaştırarak katma değeri yüksek ürünler üretmek istiyoruz. Proje ile bu yıl yaklaşık 700 dekar alanda farklı türlerde demonstrasyonlar planladık. 2023 yılında kadar sürecek proje ile Barza Bölgesini tütün ve kekik bitkilerinin liderliğinde tıbbi ve aromatik bitkilerin merkezi yapmak için çalışacağız" dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir