banner609

Esnafın Derdi Dağ Oldu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İçişleri Bakanlığı'nın bugün genelgeyle duyurduğu kademeli normalleşme sürecine ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu. Salgınla ilgili faturanın yine esnaf ve sanatkarlara çıkarıldığını belirten Palandöken, "Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli" çağrısında bulundu.

EKONOMİ 16.05.2021, 15:55
Esnafın Derdi Dağ Oldu
banner930

17 günlük tam kapanma dönemi yarın sabah 05.00'te sona eriyor. Bu süreçte restoran vb. yerler paket servis şeklinde hizmet verdi. Kuaför, halı saha, AVM gibi işletmeler ise tamamen kapatıldı. Yarın başlayacak yeni normalleşme dönemi ise 1 Haziran'da sona erecek. Bu süreçte lokanta ve restoranların işleyişi aynen devam edecek. Kuaför, berber, AVM gibi yerler ise açılacak ancak hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması süresince kapalı olacak.

"FATURA YİNE ESNAF VE SANATKARLARA ÇIKARILDI"

İçişleri Bakanlığı'nın genelgeyle duyurduğu kademeli normalleşme sürecine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgınla ilgili faturanın "yine esnaf ve sanatkara çıkarıldığını" belirtti. Esnafın kapanmaya değil açılmaya ihtiyacı olduğunu ve insanların işlerinin başına geçmesi gerektiğini belirten Palandöken, "14-15 aydır uygulanmakta olan tam ve kontrollü kapanmalarda fatura esnafımıza çıkarıldı. Verilen destekler yetersiz kaldı. Borçlar hep faizli ertelendi. Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil" değerlendirmesinde bulundu. Ulaştırma sektörüne yönelik kısıtlamalara da değinen Palandöken, şunları kaydetti: "Hava yoluna hiçbir kısıtlama getirilmezken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi esnafımızın artık taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV'den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir