banner609

Kapasite Kullanım Oranı İç Piyasada Problem Olduğunun İşareti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), verilerine göre Ocak ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74.4 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan azalırken, oranın geçen aya göre 0.3 puan arttığı görülüyor.

EKONOMİ 28.01.2019, 15:04
Kapasite Kullanım Oranı İç Piyasada Problem Olduğunun İşareti
banner930

Kapasite kullanım oranının sanayide çok önemli bir endeks olduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu bizim özellikle takip ettiğimiz bir endeks. Çünkü kapasite kullanım oranı bizim bütün ihracatımızı, iç piyasadaki hareketimizi, sanayinin bütün hareketlerini belirleyen bir veridir. Örneğin işletmelerde kapasite kullanım oranları %80’lerin altındaysa genellikle yeni yatırımın gerekmediğini düşünürüz.” dedi.  

Kapasite Kullanım Oranı İç Piyasada Problem Olduğunun İşareti

Kapasite kullanım oranı özellikle gözlenmesi gereken bir veridir diyen Keçeci, “Bu noktada yüzde 80, yüzde 85’lerin altındaki her rakam kapasite kullanım açısından üretimdeki durağanlığın devam ettiğinin işaretidir. Dolayısıyla özellikle yatırım mallarında, yatırım mallarını destekleyen ara mallarda hele ki tüketim mallarında önemli düşmelerin olduğunu gösteren bir veri şu anda elimizde. Dolayısıyla bu durağanlığın sebeplerini analiz ettiğimizde tabii ki geçen aylardan gelen bildiğimiz malum sıkıntılar var. Kapasite kullanım oranının düşük olması, iç piyasadaki sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Tüketim mallarında ki oranın yüzde 72’lerde olması, iç piyasanın durgunluğuna işaret ediyor. Kapasite kullanmanın yükselmesi için mutlaka bir sinerji yaratılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

DSO, İstihdamın da Yerinde Sayacağını Öngörüyor

Denizli Sanayi Odası’nın farklı kaynaklardan derlediği istihdam verilerini de kapasite kullanım oranları ile birlikte değerlendiren Keçeci, kapasite kullanım oranlarının düşük olduğu bir ortamda istihdamın yükselemeyeceğini belirtti. İŞKUR verilerine göre de Denizli’de açık işlerde yaşanan oransal düşüş, firmaların işçi talep etmediğini gösteriyor. Keçeci bugün işi olmayan işletmelerin fazla gelen işçiler için tensikata gittiğini belirterek istihdamdaki artışın ancak kapasite kullanımında ve ona bağlı olarak yatırımlarda yaşanacak artışla tetiklenebileceğini belirtti.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir