Dün Tüm Emeklilerin Sendikası’nın çağrısı ile 8 ilde miting alanlarında bir araya gelen emekliler, bugün de CHP’nin Ankara Tandoğan Alanı’nda düzenlenen mitinglere katılarak taleplerini bir kere daha haykırdılar.

Cumartesi günü emekli sendikasının çağrısıyla İstanbul, Eskişehir, İzmir, Bursa, Mersin, Burhaniye, Fatsa ve Antalya’da binlerce emekli "Emeklilik lütuf değil, haktır", "Açlığa, sefalete, çaresizliğe hayır" diyerek yürüdüler.

Emekli Denizli

DENİZLİLİ EMEKLİLER ANTALYA ve ANKARA MİTİNGİNE KATILDI

Antalya da gerçekleştirilen mitinge Denizli’den giden çok sayıda emekli katıldı. Aydın Kanza Parkı'nda toplanan emekliler Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Antalya Mi̇ti̇ng2

Mitingde  konuşma yapan Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, “Bugün bize dayatılan öğretilmiş çaresizliğe hayır deme günüdür. Bugün dayanışma günüdür. Bugün açlığa ve sefalete hayır deme günüdür. Bugün ölüm sınırında bir yaşam değil, insanca yaşam için ayağa kalkma günüdür. Ülke ekonomisi her yıl belli ölçekte doğal olarak büyüyor. Peki, bu büyümeden, yani refah payından emekliler, çalışanlar neden yararlandırılmıyor? Bayram geliyor. Bayram ikramiyesi 3 bin liradır. Harçlık bile değildir. Oysa bayram ikramiyelerinin makul bir düzeye çıkarılmasını çok defa seslendirdik. Bayram ikramiyeleri yılda 4'e çıkarılmalı ve en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır." dedi.

Emekli Ankara

ÖZEL TANDOĞAN ALANIN DA BİNLERCE EMEKLİYE HİTAP ETTİ

Türkiye’nin dört bir yanından CHP’nin çağrısıyla Ankara’ya gelen emekliler, “Açız, bizi bu duruma getirenleri affetmeyeceğiz” diye haykırdı. Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen Büyük Emekli Mitingi’nde konuşan CHP Lideri Özgür Özel ise “31 Mart’ta sarı kart gösterdiğiniz iktidara ilk sandıkta kırmızı kart gösterin” dedi ve iktidara, “Elinizi emeklinin, yoksulun cebinden çekin” diye seslendi.

Konut Satışlarında Düşüş Sürüyor Konut Satışlarında Düşüş Sürüyor

“Ömrünü ülkeye adayan, yıllarca alın teki döken” emeklileri selamlayarak başlayan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emekli maaşları yeni bir travmayı ve yaklaşan felaketi gösteriyordu. 19 Ocak günü, CHP’nin Genel Merkezi’nde 600 kişilik salonda bin kişi beraberdir. Hep beraber konuştuk, dertleştik, sözleştik. O gün sizlere söz verdim. O gün sizlere, elime mikrofonu aldığım her platformda bu haksızlığı dile getireceğimi söyledim. Emeklilerin derdini, sorunu dile getirdim. Biz o meydanlarda sizlerle birlikte hep beraber Türkiye İttifakı’nı kurduk. İlk önce sizler azdınız, hanginiz buradasınız diye sordum. İlk başta emekliler azdı, biz anlattık, siz geldiniz ve kendi meselenize sahip çıktınız. Gün oldu, bizim mitinglerimiz emekli mitinglerine dönüştü.

Bu iktidar, 2024 yılını emekli yılı ilan etmişti. Bu yıl, 2024 yılında 1 Ocak’ta verilecek maaşı en düşük emekli maaşını 10 bin TL olarak belirlediler. Alman Başbakanı ile konuşuyorum, Türkiye’de emekli maaşı 270 Euro diyorum, ‘2 bin 700 olmasın’ diyor. Yanlış tercüme zannediliyor. Sizleri bu ücrete mahkum edenlere yazıklar olsun.”

 ESKİŞEHİR

Emekli̇ Eski̇şehi̇r

MERSİN

Mersin

İZMİR

Emekli Izmir

FATSA

Fatsa

BURSA

Emekli̇ Bursa

İSTANBUL

Emekli̇ Istanbul

Editör: Orhun Çoban