Etkinliğe ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapan Beyağaç Belediye Başkanı Sezayi Pütün, “Beyağaç Belediyesi olarak, Ankara Üniversitesi Astronomi Bölümü'nden emekli Astronom Prof. Dr. Ethem DERMAN hocamız ile, Beyağaç-Topuklu Yaylası Ethem Hoca ile Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliğimize, bu sene de kaldığımız yerden devam edeceğiz. Geçen sene etkinliğimize yaklaşık 1700 kişi katılmıştır. Bu yılki etkinliğimiz, uluslararası düzeyde 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacak olup bu sene için yaklaşık 3000 kişinin üzerinde bir katılım beklenmektedir.” dedi.

Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı? Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı?

A W239904 01

30 TELESKOP KURULACAK
Etkinlikte 30 teleskop kurulacağını da aktaran Başkan Pütün, “Gözlem alanında, profesyonel ve amatörlerden oluşan yaklaşık 30 gökbilimcinin getireceği teleskoplarla, ülkemizin en karanlık bölgelerinden biri olan Topuklu Yaylası'nda, tüm katılımcılara açık olarak, bir yandan gökyüzü gözlemi yapılırken, bir yandan da gök cisimlerinin fotoğrafları çekilecektir. Beyağaç-Topuklu Yaylası'nın, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı statüsüne alınması için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu amaçla., Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Komitesi'ne resmi başvurumuzun birinci aşamayı tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi ikinci aşama çalışmalarına geçtik. İkinci aşamada bölgenin güvenliği amacıyla tel örgülerle çevrelenmesi, konaklama ihtiyacının giderilmesi amacıyla bungalovların iyileştirilmesi, kırmızı ışıklandırma projesinin hazırlanması işlemleri gerçekleştirilmiş olup üçüncü ve son aşamaya doğru gelinmektedir. Topuklu Yaylası, ülkemizin ilk "Karanlık Gökyüzü Parkı" sertifikasını alan yer olması öngörülmektedir. Topuklu Yaylasının ülkemizin karanlık gökyüzü parkı unvanına sahip olması halinde IDA tarafından bu haberin dünya çapında milyonlarca gökyüzü meraklısına duyurulmasıyla Denizli'ye, Beyağaç'a ve Topuklu Yaylasına olan ilginin büyümesi kaçınılmaz olacaktır. Etkinliğimize katılım ücretsiz olup, gökbilime meraklı yediden yetmişe her vatandaşımızı, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Beyağaç Topuklu Yaylası'na davet ediyor ve slogan olarak "Gökyüzü Görseli Sizi Bekliyor" diyoruz. Ulaşım için Denizli’den araç kalkacak. Beyağaç’tan saat başı Topuklu Yaylası’na araç kalkacak” diye konuştu.

Editör: Orhun Çoban