CHP Kuraklık İçin Harekete Geçti

Cumhuriyet Halk Partisi Tarım Komisyonu Üyesi Milletvekilleri Denizli'de yaşanan kuraklık ve çiftçilerin sorunlarını dinlemek amacıyla incelemelerde bulundu.

GÜNDEM 21.05.2021, 11:34
CHP Kuraklık İçin Harekete Geçti
banner930

Cumhuriyet Halk Partisi Tarım Komisyonu Denizli'ye çıkarma yaptılar. İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün ile birlikte il yöneticileri Acıpayam, Baklan, Çal, Çardak, Çivril ve Honaz'da incelemelerde bulundular.

ÇİFTÇİLER BORÇ BATAĞINDA

İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve İl Yöneticisi Okan Kart'tan oluşan heyet Kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan Menderes Nehrini yakından gördüler. Çal CHP İlçe Başkanı Ömer Dağlı ve İYİ Parti İlçe Başkanı Cengiz Ökdem ile birlikte Çal'ın Dayılar Mahallesinde üreticilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan CHP heyeti, üreticilerin talep ve şikayetlerini dinledi.

Göletlerde tutulan su nedeniyle Büyük Menderes'de su kalmadığını belirten çiftçiler, "Yağmur yağarsa 2 kere sulama yapabileceğimiz söylendi. Ama hala sulama yapamadık. Geçen yıl parasını ödediğimiz halde sulama yapamamış, ürünlerimiz tarlada kalmıştı. Bu yıl da bir ümit su verilir diye bekliyoruz. Ürün kaldıramıyoruz ama bankalar alacaklarını istiyor. Borçlu olmayan çiftçi yok" diye şikayetlerini dile getirdiler.

“BİR TEK YAĞMUR BEDAVA”

Çal'dan Baklan'a geçen CHP heyeti, İlçe Başkanı Belma Aycan ile birlikte Konak Mahallesinde üreticilerle buluştu. Konaklı üreticiler, sulanması gereken pancarları hala sulayamadıklarını, buğday ve arpayı ise yeşil saman olarak biçtiklerini söylediler. Yüksek mazot ve gübre fiyatlarından şikayet eden bir üretici, "Sadece yağmurdan para almıyorlar. Bir kaç güne kadar yağmur yağarsa bazı ürünlerimizi az zararla kurtarma şansımız var. Menderes'in suyu Afyon'a gidiyor, Baklan Ovası kuraklıktan yanıyor" dedi. Çivril'de İlçe Başkanı Bedri Ataş ve partililerle birlikte Kocayaka Mahallesini ziyaret eden heyet, burada kuraklık nedeniyle kuruyan ekin tarlalarını incelediler.

“CHP İKTİDARINDA ÇİFTÇİDEN ÖTV VE KDV ALINMAYACAK”

Üreticilerin sorunlarını yakından dinleyen İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, sık sık not aldı. Denizli ve Aydın'ın kuraklıktan en çok etkilenen illerin başında geldiğini ifade eden Sındır, "Amacımız, sorunları yerinde tespit ederek gerekli yerlere iletip çözüm bulmak. Buradaki çiftçiler hiç geçmeyecekleri yollar ve köprülerin paralarını ödüyor. KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler yüzünden ülkedeki en fakir ile en zengin aynı vergileri ödüyor. CHP iktidarında çiftçinin kullandığı mazottan kesinlikle ÖTV ve KDV alınmayacak" ifadelerini kullandı.

EŞ ZAMANLI ZİYARETLER

Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün ve İl Sekreteri Ali Ocak'tan oluşan heyet ise Acıpayam'da İlçe Başkanı Deniz Albayrak ile birlikte Acıpayam Ziraat Odası Başkanı Ercan Yıldırım'la görüştüler. Ürünleri susuzluktan kavrulan üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dinlediler. Acıpayam'dan Honaz'a geçen heyet, İlçe Başkanı Mustafa Çelik'le birlikte Belediye Başkanı Yüksel Kepenek'i ziyaret ettikten sonra burada da üreticilerle buluştular. Diğer ilçeler gibi Honaz'da da ürünü tarlada kuruyan çiftçileri dinlediler. Çardak ve Bozkurt İlçelerini de ziyaret eden CHP heyeti Çardak'ta İlçe Başkanı Cemil Kara ile birlikte çiftçilerin sorunlarını dinleyip son olarak Bozkurt İlçe Başkanı İbrahim Önder İdem ile birlikte derman belediyeciliği Bozkurt'lu hemşehrilerine hissettiren Belediye Başkanı Birsen Çelik'i ziyaret ettiler.

Denizli'de üreticilerin sorunlarını yakından takip ettiğini ve Meclis gündemine taşımaya devam edeceğini belirten Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, "Verimli topraklarıyla ülkenin tahıl ambarı Denizli'de beceriksiz kadrolar ülkemizde üretimi bitirdi. Acıpayam, Honaz ve Hambat Ovasında, Denizli ve Türkiye'nin birçok yerinde durum içler acısı. Çiftçimizi bu hale düşürenler utanır mı? Daha fazla susuzluk sadece ürünlerin değil, hepimizin sonu demek" dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir