Denizli Özgürlüğüne Kavuştu

Denizli’ye yılda 250 milyon lira gelir getiren pamuk için önemli bir yerli adım atıldı. Daha çok Almanya menşeli başta olmak üzere ithal tohumlarla üretimi yapılan pamuk yerine, Denizlili üretici için Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından makinalı hasada uygun yerli tohum geliştirildi. Aşağışamlı Mahallesinde 30 dekarda üretimi yapılan yerli pamuk, gerçekleşen hasat töreniyle görücüye çıktı. Verimiyle, kalitesiyle ve rengiyle Denizli için bir kurtarıcının bulunduğunu belirten Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Denizlili pamuk üreticimiz ithal tohum esaretinden artık kurtulmuş, yerli tohumla özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanmıştır” dedi.

GÜNDEM 21.10.2019, 18:06
Denizli Özgürlüğüne Kavuştu
banner858

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen makinalı hasada uygun yerli pamuk tohumunun, Merkezefendi İlçesi Aşağışamlı Mahallesinde Osman Solak’ın 30 dekar arazisinde deneme ekimi yapılmıştı. Kalitesiyle, rengiyle, verimiyle göz dolduran  2009, 2079 numaralı yerli pamuk için hasat töreni gerçekleşti. Törene Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray Şimşek, Denizli Tarım İl Müdür Vekili Mehmet Atmacaoğlu, Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Merkezefendi İlçe Ziraat Odası Başkanı Nurdoğan Yaşar, çok sayıda davetli ve pamuk üreticisi çiftçi katıldı.

“Pamuğun Geleceği Millileşti”

Yerli pamuk tohumunun başarısı ve önemiyle ilgili basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, şunları söyledi, “Tekstilin, dokumanın hammaddesi pamuk, stratejik bir ürün. Denizli gibi tekstil başkenti içinse olmazsa olmaz bir öneme sahip. Bu arada Denizli yılda 100 bin dekar alanda 55 bin ton rekolte üretime sahip bir kent. Yani Denizli pamuk üretiminde söz sahibi. Ancak pamuk ile ilgili en büyük sıkıntılarımızdan birisi, tohumunun yüksek oranda ithal edilmesi. Başta Almanya menşeli tohumlar bölgede hakim. Bu bağımlılığın ortadan kaldırılması için Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen makinalı hasada uygun yerli tohum, Aşağışamlı mahallemizde denendi. Hasat töreninde ürünün rekoltesi, kalitesi ve  rengi büyük mennuniyet uyandırdı. Yerli  üretim bir tohumdan, çok kaliteli bir pamuk ürünü elde edildi. Dekarda yaklaşık 537 kilogram verimiyle, kaletisiyle herkesten tam not aldı. Daha doğrusu Denizli’nin ülkemizin yurt dışı tohum bağımlılığına da bir son verilmiş oldu. Bide ithal tohum pahalı. Yerli tohum hem daha fazla verim ve kalite sunarken fiyat olarak daha uygun. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, Tarım Kredi Kooperatifleriyle yapılan anlaşma gereği çiftçimize uygun fiyatta tohum tedarik etme olanağı da sunması Denizli’nin pamuk ovalarını ihya edecek. Hem çiftçimiz, hem Denizli hem de ülkemiz kazanacak. Denizlili pamuk üreticimiz ithal tohum esaretinden artık kurtulmuş, yerli tohumla özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanmıştır.”

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir