Denizli’de 5 Okula Konkordato Engeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de okul inşaatlarının tamamlanmamasını TBMM’de dile getirdi. Karaca, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu ve CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, müteahhit firmanın inşaatları bitirmeden konkordato ilan ettiği ifade edildi.

GÜNDEM 27.01.2020, 13:39 27.01.2020, 13:47
Denizli’de 5 Okula Konkordato Engeli
banner930

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de inşaatı bir türlü bitmeyen okulların ve öğrencilerin yaşadığı mağduriyetlerin peşini bırakmıyor. Verilen sözlere, taahhütlere rağmen okul inşaatlarının tamamlanmamasını TBMM’de dile getiren, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan ve CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulunan Gülizar Biçer Karaca’nın bilgi edinme talebine yanıt Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Şube Müdürlüğü’nden geldi. Öğrencilerin okullarının inşaatları bitmediği için başka okullara gitmek zorunda kalmasının nasıl telafi edileceğini, konkordato ilan edilen müteahhide ne kadar ödeme yapıldığını, kamu zararının ne şekilde karşılanacağını, okullar için ödenek ayrılıp ayrılmadığını soran Karaca’ya tasfiye işlemlerinin devam ettiği, müteahhit firmanın inşaatları bitirmeden konkordato ilan ettiği cevabı verildi.  

Farklı gerekçelerle okul bina inşaatlarına başlandığını ancak tamamlanmadığını, bu okul inşaatlarını aynı kişinin alarak tamamlamadan kaçtığı iddialarını gündeme taşıyan Karaca; gelen cevaba dair şu değerlendirmede bulundu: “Bakanlık, 5 okulun işini alan firmanın aynı olduğunu itiraf ediyor, ödenek konusunda ise bilirkişi incelemesi tamamlandığında talep edilecek diyerek yine bu işin erteleneceğini itiraf etmiş oluyor. Bu demek oluyor ki, okullar başka bahara kaldı! 2018’de bitmesi gereken okullar hakkında 2020 yılına gelmiş olmamıza rağmen hala ödeneği ne kadar olacak, ne zaman teslim edilecek bir öngörü ve planlama ne yazık ki yok… Müteahhitlerin yarattığı sıkıntının faturasını her gün 2 kilometre yol yürüyerek başka okula gitmek zorunda bırakılan öğrenciler ödemeye devam mı edecek? Bakan Ziya Selçuk’un konuya doğrudan müdahil olması ve Denizli’deki mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.”

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir