Denizli’de Ad-Soyad Değişikliğinde Büyük Kolaylık

Denizli’de ad ve soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan 431 kişi adını ve soyadını değiştirdi.

GÜNDEM 10.04.2019, 18:05
Denizli’de Ad-Soyad Değişikliğinde Büyük Kolaylık
banner858

5490 Sayılı Nüfus Kanununa eklenen Geçici 8 inci madde ile 2525 Sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadlarını değiştirmek isteyen vatandaşlara bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek hızlı ve masrafsız bir şekilde değişiklik yapma imkanı getirildi. Bu sayede vatandaşların ad/soyad değişiklik işlemleri Kanun yürürlüğe girmeden önce yaklaşık 6 ay sürerken Kanun’un yürürlüğe girmesinden sonra bu süre 10 güne kadar düşmüş aynı zamanda da vatandaşlar avukatlık, mahkeme ve ilan masrafı gibi masraflardan kurtuldu.

Pamukkale İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılan ad ve soyadı değişikliği talepleri, İlçe İdare Kurulunca her hafta yapılan düzenli toplantılarda Kanunda Kurula verilen yetkiler çerçevesinde değerlendiriliyor.

Kanunun yürürlüğe girdiği 19.10.2017 tarihinden bugüne kadar, ad ve soyadı değişikliği talebinde bulunan 443 vatandaştan 431’nin talebi uygun görülerek gerekli değişiklikler yapıldı. 2525 Sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları değişikliği için vatandaşlarımızın 19/10/2019 tarihine kadar adreslerinin bağlı bulunduğu Nüfus Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir