Denizli’de Milyarlık Yatırım Yaptılar! Milyonları Cebe Koydular

Denizli’de modern sulama sistemleri yaygınlaşması, tarımda su tasarrufu sağlanması, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Denizli genelinde 2019 yılında toplam 730 bin 850 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 630 milyon TL katkı sağlandı.

GÜNDEM 16.10.2019, 18:24 16.10.2019, 21:10
Denizli’de Milyarlık Yatırım Yaptılar!  Milyonları Cebe Koydular
banner858

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Modern sulama’ ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artış sağladığını ifade etti. Bu kapsamda Egenin incisi Denizli’de 1 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 30 Eylül 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Denizli ilimiz ve ilçelerimizde toplam 730 bin 850 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Yapılan sulu tarım ile birlikte ülkemiz ekonomisine 630 milyon TL katkı sağlandı” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir