banner609

Denizli’de Ölüm Makinası İş Başında

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, çam ormanlarına büyük zarar veren çam kese böceğini durdurmak için laboratuar ortamında üretilen ölüm makinaları terminatör böcekleri ormana saldı. Binlerce terminatör çam kese böceklerini yiyip imha ederek ormanları bu istilacıdan koruyacak. Terminatör böceklerin ise doğaya ve ağaçlara bir zararı bulunmuyor.

GÜNDEM 04.04.2021, 20:35 04.04.2021, 20:43
Denizli’de Ölüm Makinası İş Başında
banner858

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, ağaçları yanmış, kurumuş gibi gösteren, kayıplarına neden olan çam kese böceği zararlısına karşı bu yılda terminatörleri kullanacak. Biyolojik Mücadele çalışmaları kapsamında,  çam kese böceklerinin başlıca düşmanı olan terminatör böcek (Calosoma)  üretimi laboratuar ortamında yapılıyor. Terminatör böcekler, çam ağaçlarının ibrelerini yiyerek zarar veren Çam kese böceği tırtıllarını yiyerek besleniyor.

“BÜYÜK BAŞARI YAKALADIK”

Çam kese böceklisi zararlısına karşı Calosoma böceği ile biyolojik mücadele yaptıklarını belirten Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, “Mart başında topraktan çıkan Calosoma erginleri, anaç olarak kullanılmak üzere toplanır. Toplanan bu erginlerden, üretim istasyonunda yumurta alımı işlemi yapılır. Yumurtalardan çıkan larvalar 2 hafta boyunca beslenir. Yeterli büyüklüğe ulaşan Calosoma larvaları, Çam kese böceği zararlısının yoğun olduğu sahalara bırakılarak biyolojik mücadele başlar. Terminatör böcek olarak da bilinen Calosoma,  çam kese böceğinin verdiği zararı minimuma indirerek büyük bir başarı sağlamaktadır” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir