banner610

banner609

Mehmet Kırgız: “İşçi Ve Esnaf Kan Ağladı”

Emek Partisi Denizli İl Örgütü pandeminin yıldönümünde yaptığı açıklamada, patronların karını artırdığını işçi ve esnafların kan ağladığını ifade etti. Emek Partisi Denizli İl Başkanı Mehmet Kırgız ihracat ve iş kazaları rakamlarına değinerek çarkları tersine çevirmenin işçilerin örgütlü mücadelesine bağlı olduğunu belirtti.

GÜNDEM 11.03.2021, 17:25 Kahraman Kahraman
Mehmet Kırgız: “İşçi Ve Esnaf Kan Ağladı”
banner858
banner931

Emek Partisi Denizli İl Örgütü adına açıklama yapan EMEP İl Başkanı Mehmet Kırgız, “Resmi açıklamalara göre ilk vakanın açıklandığı tarih kabul edilen 11 Mart’ın yıldönümünde geçtiğimiz yıla dönüp baktığımızda patronların zenginleştiği, işçilerin ve esnafın kan ağladığı bir yıl olarak tarihe geçti. Seyahatler durdu, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı eve kapandı, kafeler kapandı, okullar kapandı, nikahlar kongreler hayat durdu, hayat durdu fakat bir tek üretim durmadı, fabrikalar 21 gün bile kapanmadı! Oysa vakalar en çok işçiler arasında yaygındı. Hizmet, sağlık, gıda, kargo sektöründe işçiler canı pahasına çalıştı. Patronlar eve kapandı, işçiler çalıştı. 2020 Aralık ihracat rakamı 2019 ihracat rakamının yüzde 16 üzerinde gerçekleşti. Denizli Aralık karşılaştırmasında yüzde 31.8 artış sağlayarak ilk 10 ilde yer aldı. Gerçek enflasyon yüzde 50’nin üzerindeyken asgari ücret yüzde 21 zammı zor gördü” dedi.


“2 BİN 427 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ”

Kırgız, “2020 yılında en az 2 bin 427 işçi hayatını kaybetti. Bunların yüzde 14’ü sağlık iş kolunda gerçekleşti. Yüzde 31’i covid-19 nedeniyle gerçekleşti. İSİG’in ulaşabildiği verilere göre 101 mülteci iş cinayetinde hayatını kaybetti. Denizli’de kayıtlara geçtiği kadarıyla 61 iş cinayeti yaşandı. Koronavirüs nedeniyle 7’si sağlık çalışanı en az 20 kişi çalışırken öldü. Tekstil sektöründe Covid-19 vakaları yüzde 50’leri geçti. Patronlar lehine dönen çarkın tersine dönmesi için işçilerin kendi talepleri etrafında birleşmesi, örgütlü mücadeleyi büyütmesinden başka bir alternatifi yok. Dünya tarihi sınıf mücadeleleri tarihidir. 8 Mart’ın 8 Mart oluşunda, 1 Mayıs’ın 1 Mayıs oluşundaki tarihsel anlam, işçi sınıfının tarihsel rolünde yatıyor. Çarkları lehimize çevirmek, insanca koşullarda yaşamak ve çalışabilmek için işyerlerimizde mahallelerimizde sınıfsal taleplerimiz etrafında birleşelim, örgütlü mücadeleye güç verelim” diye konuştu.

Kırgız açıklamasında son olarak taleplerini şöyle sıraladı;
-Ücretler gerçek enflasyon oranının artırılarak insanca yaşanacak düzeye çekilsin.
-Kod 29 kaldırılsın.
-Ücretsiz izin dayatmasına son verilsin.
-Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın ve işyerlerinde baskılara son verilsin.
-Aşıda patent kaldırılsın, herkes güvenilir aşıya ulaşabilsin.
-Asgari ücrette işçiden alınan gelir vergisi ve tüm dolaylı vergiler kaldırılsın.
-Esnek ve güvencesiz çalışma son bulsun.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)