Altın Kalem Ödülü’nü Kazandı Altın Kalem Ödülü’nü Kazandı

TMMOB Denizli Lokalindeki etkinliğe Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, KESK, TMMOB başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü ve DEM Parti, EMEP, SOL Parti, TKP, TÖP, Yeşil Sol Parti temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte 31 Mayıs’ın hem Gezi Direnişi’nin yıl dönümü hem de Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga’nın Nurhak’ta katledilmesinin 53. yılı olduğu hatırlatılırken, Metin Göktepe, Musa Anter ve Uğur Mumcu başta olmak üzere basın özgürlüğü mücadelesinde yaşamını yitiren gazeteciler, Gezi Direnişinde yaşamını yitiren gençler ve emek, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Yapılan konuşmaların ardından etkinlik Grup Dar Sokak konseriyle sona erdi.

I M G 20240531 185140

“EVRENSEL BİR MÜCADELE VE ÖRGÜTLENME ARACI!”

Etkinlikte açılış konuşmasını Evrensel Denizli Muhabiri Hilmi Mıynat yaptı. Basın ilan kurumunun Evrensel’in ilan hakkını iptal ettiğini hatırlatan Mıynat, “Bunun politik ambargo olduğunun farkındayız. Ancak bilmek farkında olmak yetmiyor. Bu ambargoya karşı da mücadelemiz dayanışmayla sürüyor. Bu dayanışma etkinliğimiz gazetemizle maddi olarak dayanışma anlamı taşıdığı kadar, baskı ve cezalara, ambargoya karşı da politik bir cevap niteliği taşıyor. 29 yıldır nerede bir işçi direnişi, insan hakları ihlali, tarım alanlarının yağması varsa orada karşı duruş sergilemeye çalıştık. Bundan sonra da hem basın özgürlüğüne hem de halkın haber alma hakkına sahip çıkmayı sürdüreceğiz” dedi.

Evrensel’in yalnızca bir gazete olmanın ötesinde mücadele aracı olduğunu vurgulayan Mıynat, “Evrensel, birbirlerini hiç tanımayan ama aynı sınıfın parçası olan Denizli’deki tekstil işçisi ile Bursa, Kocaeli’deki metal işçisinin haberleşme aracıdır. İzmir’deki belediye işçileri ile Denizli’deki belediye işçilerinin ortak kürsüsüdür. Sağlık emekçilerinin ortak sesidir. Bu sesi büyütmek mücadelenin sesini yükseltmektir” sözleriyle dayanışmayı büyütme ve gazeteye abone olma çağrısı yaptı.

Evrensel Şeniz

Etkinliğe katılan ve destek veren Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, “Basının özgürlüğü ve bağımsız gazetecilik için hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Whatsapp Image 2024 06 01 At 09.45.49 (1)

“BÜYÜRKEN GÜVENDİĞİMİZ TEK ŞEY; OKUR DAYANIŞMASI!”

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal yaptığı konuşmada Evrensel Gazetesi’nin yayın ilkelerine ve iktidarın baskı, cezalandırma politikalarına dikkat çekti. Evrensel’in yaşadığı güçlüklere değinen Özdal, “Bir de resmi ilan hakkımızı kestiler. Zannettiler ki Evrensel buna dayanamayacak! Evrensel, piyasa tabiriyle topu atacak, iflas edecek kapanacak! Bizim için kritik bir andı bir karar vermemiz gerekiyordu. Ya küçülecektik, piyasa tabiriyle operasyonumuzu küçültecektik. Ya da tam tersi bir karşılık verecektik; büyüyecektik! Büyüyerek! Diyalektiğe inanıyoruz. Zıtların birliğine inanıyoruz, büyümeye karar verdik. Bize saldırdıkları yeri açtık. Saldırıyı saldırdıkları yerden aldık ve daha fazla insana ulaşmak için daha geniş bir operasyona sahip olmaya karar verdik. Yeni yazarlar kazandık. Yeni çalışma arkadaşları kazandık. Bunun için güvendiğimiz tek bir şey vardı; okur ve potansiyel okurun bizimle dayanışması. Bu dayanışmayı görüyoruz” ifadelerini kullandı.

I M G 20240531 185134

“DÜŞMAN BÜYÜK VE GÜÇLÜ AMA TOPLUM DA GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖSTERDİ!”

Avdanlı Hatice Kocalar’ın şirket yetkililerin şikayeti üzerine cezalandırılmasına değinen Özdal, “Türkiye’de şöyle bir alışkanlık oldu, Erdoğancılar ve Erdoğan karşıtları, bunun içinden çıkamadık bir türlü. 18-20 yıl böyle bir siyasal atmosferden çıkamadık. Erdoğan ve AKP’nin arkasında bir sermaye ve bürokrasi ağı var! Bugün AKP diye bir parti hemen hemen kalmadı. Çünkü iktidar, Zorlu ile birlikte iktidar, Cengiz ile birlikte iktidar hatta Koç ile birlikte iktidar. Gazetemizin amaçlarından bir tanesi bunu teşhir etmektir. Biz sadece siyasete ve onun güncel görünümlerine indirgenmiş bir muhalefet yerine doğrudan Hatice teyzenin kavga ettiği şirketin peşindeyiz, didik didik ediyoruz. ‘Şurada bir yeri kazıyorlar’ dediklerinde artık ilk sorumuz şu; şirketin sahibi kim? İhaleyi kim almış, ÇED raporunu kim onaylamış ya da ÇED raporu olmadan çalışmaya kim izin vermiş? Bütün izler bizi belli başlı bir haritaya götürüyor. Düşman büyük ve güçlü ama toplum da büyük ve güçlü olduğunu gösterdi” diye konuştu. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da etkinlikte söz alarak, “Evrensel’in hayatımızdaki yeri apayrı. Bizlere kattığı bakış açısı vizyon, sadece gazete değil yayınlarıyla birlikte. O mücadele direniş ruhunun sonuna kadar yanındayız. Birbirimizden güç alarak bu mücadelenin içerisindeyiz” dedi.

Editör: Orhun Çoban