Emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösteren Tüm Emekliler Sendikası Denizli Şubesi üyeleri, Candoğan Parkı’nda bir araya geldi. Hükümete kırmızı kart gösteren üyeler, ‘Köle değiliz, emekliyiz’, ‘Yüzdelik zamlar değil, insanca yaşayacak ücret’ ve ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ dövizlerini açtı. Temsili sandık da koyan üyeler adına basın açıklamasını Dernek Başkanı Mesdan Yıldırım okudu. 2024 yılının ilk ayında emeklilerin aldığı maaşların eridiğini belirten Başkan Yıldırım; “Açıklanan maaş zamları ortadadır. Bir zamanlar asgari ücretin bir buçuk katı olan en düşük emekli aylığı, şimdi asgari ücretin neredeyse yarısıdır. Bir emekliye beslenme, sağlık, barınma ve benzeri giderlerini karşılamaya yetmeyecek 10 bin lira maaş olarak veriliyor olması, böyle bir durumunda da ‘Emekliler Yılı’ olarak söylenmesi utanç vericidir. Bu emeklilerle dalga geçmektir. Ülkemizde 16 milyon emeklinin yarısından fazlası bu emeklilik aylıkları ile sefalete, açlığa terk edilmiştir” dedi.

Denizli’de Şubat Ayında Ağaçlar Çiçek Açtı Denizli’de Şubat Ayında Ağaçlar Çiçek Açtı

“NÜFUSUN YÜZDE 70’İ AÇLIK SINIRININ ALTINDA” 

Emeklilerin insanca yaşamaya yetecek ücret istediğini ifade eden Başkan Yıldırım; “Bu da kimsenin lütfü değil, alın terimizin karşılığıdır. Bizim emeğimiz ve ödediğimiz vergilerden oluşan ülke kaynakları, bir avuç rantiyeci ve uluslararası tekellerle işbirliği yapan çıkar çevrelerinin, istekleri doğrultusunda kullanılmaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i ise yine açlık sınırının çok altında yaşamaya mahkûm edilmiştir. 2024 yılı bütçesinden faiz ödemelerine bir trilyon 300 milyar lira kaynak ayrılmıştır. Eğer bu kaynak, emeklilerin talebini karşılamak için kullanılsaydı, maaşlarımız yüzde 80 oranında artmış olacaktı” diye konuştu.

EMEKLİLERİN TALEPLERİ

Emeklilerin taleplerini hakkında da konuşan Başkan Yıldırım; “En düşük emekli aylığı, en düşük memur aylığı olan 32 bin 861 TL ile eşitlemelidir. Memurlara seyyanen verilen 12 bin 147 TL bütün emeklilere ödenmelidir. Temmuzdan itibaren Memura verilen ancak emekliye verilmeyen 8 bin 77 TL seyyanen ödeme, bütün emeklileri kapsayacak şekilde geriye dönük olarak ödenmelidir. Memur emeklilerinin 3600 ek gösterge mağduriyetleri giderilmelidir. Bayram ikramiyelerinin sayısı artırılmalı, en az asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir. Sağlıkta alınan her türlü katkı payları iptal edilmelidir. İntibak yasası çıkarılarak maaş ödeme katsayısı arttırılmalı, 2008 yılı öncesine dönülmelidir” şeklinde ifade etti. Yapılan basın açıklamasının ardından grup, olaysız şekilde dağıldı.