'Mahallemde Maç Var' Turnuvasına Katkı Sunanlar Ödüllendirildi 'Mahallemde Maç Var' Turnuvasına Katkı Sunanlar Ödüllendirildi

İŞKUR'un yayınladığı son verilere göre, Türkiye'de en çok aranan ve kolay bulunan meslekler belirlendi. Özellikle tekstil, makine, inşaat ve imalat gibi sektörlerde ara eleman ihtiyacı oldukça yoğun. İŞKUR'un nisan istatistiklerine göre, özel sektörde 230 bin elemana ihtiyaç duyuluyor ancak bu pozisyonların sadece yarısı dolmuş durumda.

128 BİN 468 AÇIK İŞ POZİSYONU

İmalat sanayisindeki eleman açığı ise dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda. İlk 4 ayda imalat sanayisindeki eleman açığı sayısı 341 bini aşmış durumda. İkinci sırada ise idari hizmet faaliyetleri geliyor, bu sektörde 128 bin 468 açık iş pozisyonu bulunuyor. Toptan ve perakende ticaret sektöründe de 113 bin 509 eleman açığı görülüyor.

Mesleklere bakıldığında, özel güvenlik görevlileri en çok aranan mesleklerin başında geliyor. İkinci sırada ise turizm ve otelcilik sektöründe çalışacak elemanlar bulunuyor. Son dönemde özel sektörün en çok aradığı diğer meslekler arasında reyon görevlisi, konfeksiyon işçisi, garson ve satış elemanı yer alıyor.

TOPLAM ELEMAN AÇIĞI SAYISI 856 BİN

İŞKUR verilerine göre, nisan ayında işe yerleşen kişi sayısı 100 bin 601 olarak kaydedildi. Ancak, toplam eleman açığı sayısı 856 bin olarak belirlendiğinden, işe yerleştirilenlerin sadece yarısı bu pozisyonlara doldurulmuş durumda.