Her 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir araya gelen kadınlar bugün de 8 Mart Platformu’nun çağrısıyla Atatürk Parkın’da buluştular. Buradan Çınar Meydanı’na slogan atarak yürüdüler.

Çınar Meydanı’nın da yapılan basın açıklamasını 8 mart Platformu adına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Denizli Şubesi Kadın Sekreteri Figen Tufan okudu.

001-3

“Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizim; mücadelede kararlı, özgürlükte ısrarcıyız” diyen Tufan, “Dünyanın birçok yerinde sağ-muhafazakarlığın yükselişiyle kadınlara yönelik şiddet ve nefret politikaları her geçen gün artmaya devam ediyor. Toplumsal cinsiyet karşıtlığı üzerinden şekillenen bu hareketler bir yandan doğrudan varoluşlarımızı hedef alırken, bir yandan da kadınları kutsal aile içerisine hapsediyor. Türkiye’de de bu sağ popülist söylemleri üreten AKP + MHP iktidarı ve yancıları Yeniden Refah Partisi, her geçen gün kadınları hedef alan açıklamalarla karşımızda. Kadınları ev içi ücretsiz emek, kutsal aile ve annelik üzerinden evlere hapsetmeye çalışan AKP-MHP ittifakı, İstanbul Sözleşmesinin de feshedilmesinin ardından 6284 Sayılı Kanuna saldırılarını sürdürüyor. Dişimizle tırnağımızla kazandığımız haklarımızı ataerkiye teslim etmeye niyetimiz yok!

Medeni Kanuna yönelik düzenlemelerle makbul aile ve makbul kadınlık anlayışını anayasal düzlemde kalıcılaştırmak isteyen iktidar, nafaka hakkımızdan soyadı kanununa kadar kazanılmış haklarımızı gasp ediyor. Dincileştirilen eğitim, gerici açıklamalar ve hilafet çağrılarıyla birlikte laikliğe, yaşamlarımıza yöneltilen tehditleri görüyoruz ve kabul etmiyoruz.” Dedi

002

“DEPREMZEDE KADINLARIN SESİNİ YÜKSELTİYORUZ”

Depremzede kadınların sesini yükselterek, dayanışmayı sürdüreceklerini belirten Figen Tufan, “Pandemiden itibaren oldukça artan kadınların ev içi ücretsiz emeği deprem süreciyle birlikte çoğalarak arttı. Konteyner kentlerdeki kadınlar hala temel ihtiyaçlarına ulaşamıyor, konteynırın ve ailenin, hatta birlikte yaşanan tüm akrabaların bakım emeği kadınların sırtında. Deprem bölgesindeki temel ihtiyaçlar hala çok güncelken iktidarın burayı yok saymasının karşısında depremzede kadınların sesini yükseltiyoruz, dayanışmamızı sürdürüyoruz. Yoksulluğa karşı kendi emeğimizle, üretimimizle dayanışma ağlarımızı kuracağız, birbirimizin elini bırakmayacağız. Yaratılan enkazı birlikte, feminist dayanışmamızla kaldırmaya devam edeceğiz.” Dedi.

003-3

“İSRAİL’E KARŞI, FİLİSTİN HALKININ SESİ OLUYORUZ”

Haklarını alıncaya dek mücadeleden vazgeçmiyeceklerini söyleyen Figrn Tufan, “AKP Siyasal islamı ve faşizmi bir rejim olarak inşa etmeye çalışırken kadın hareketine ve devrimcilere saldırmaya devam ediyor. Toplumsal muhalefete yönelik her geçen gün başka bir operasyon gerçekleştiriliyor. Tutsak yakınlarını ziyaret etmek, para göndermek çeşitli biçimlerde terörize edilerek sesini çıkaran ve devrimcilerle, tutuklularla dayanışan herkesin üzerinde bir korku mekanizması kurulmaya çalışılıyor.

Yıllardır Filistin üzerindeki soykırım politikalarını güçlendiren, Filistin halkını tutsak etmeye çalışan İsrail’e karşı direnen Filistin’in yanındayız. AKP hükümeti, İsrail’le olan hiçbir ekonomik anlaşmasını iptal etmeden Filistin’e dair yaptığı göstermelik ve samimiyetsiz açıklamalarla savaş suçlarına destek çıkmaya, İsrail’in yanında durmaya devam ediyor. Binlerce insanı dünyanın gözü önünde katleden İsrail’e karşı, Filistin halkının sesi oluyoruz.

Yoksulluğun derinleşmesiyle birlikte üniversitelileri de bu koşullara mahkum etmeye çalışan, soruşturmalarla öğrencilerin protesto haklarını engelleyen üniversite yönetimleri ve AKP iktidarı, öğrenci intiharlarından da sorumludur. Yoksulluk sebebiyle üniversite eğitimine erişemeyen, aile evinde şiddete maruz kalan, erken yaşta zorla evlendirilen genç kadınlar seçeneksizliğe ve intihara sürükleniyor.

Katledilen kız kardeşlerimizin hesabını sormaya devam edeceğiz.” Diye konuştu.

005-2

İzmir'de 4.5 Büyüklüğünde Deprem İzmir'de 4.5 Büyüklüğünde Deprem