Protokol Bayram Kutlama Mesajları Protokol Bayram Kutlama Mesajları

Denizli Laiklik Platformu Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirdiği basın açıklamasını Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu okudu.

Odabaşıoğlu, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adıyla gerici ve çağdışı bir eğitim modelini bir oldu bitti ile topluma adeta dayattığını söyleyerek, “Bu model, kamuoyuna tartışma, değerlendirme, eleştirme fırsatı verilmeden, eğitim ve bilim çevrelerinin, uzman ve toplum kesimlerinin görüş ve önerileri alınmadan uygulamaya geçilmiştir. Bu model, akıl ve bilimden, laiklik ve cumhuriyet değerlerinden, çağdaş dünyanın gereklilik ve gereksinimlerinden uzak bir modeldir.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 14.58.51 (1)

Demokrasinin, temel insan hak ve özgürlüklerinin, öncelikle de bireylerin  insan haklarının güvencesi olan laiklik ilkesi hiçbir şekilde zedelenmemelidir. Son çeyrek yüzyılda eğitimden sağlığa, bilimden hukuka kadar birçok alanda laiklik ilkesinin zedelenmesine yol açan birtakım açıklama ve uygulamalarının artmasını endişeyle karşılamaktayız. Bu alanlarda laiklik ilkesinin göz ardı edilmesi, akıl ve bilimden uzaklaşılmasına yol açmakta ve bizi hızla çağdaş bir toplum olmaktan koparmaktadır. Devletimizin kurum ve kuruluşları laiklik ilkesine bağlı kalmalı, buna aykırılık teşkil edecek tutum ve söylemlerde bulunmamalı ve Anayasamıza uygun davranılmalıdır.” Dedi.

YÜRÜYÜŞE DAVET
22 Mayıs 2024 Çarşamba günü eylem düzenleyeceklerini belirten Odabaşıoğlu; “Saat 18.30'da Valilik önünden başlayıp Çınar’da son bulan ‘Laikliği Savunuyoruz, Bilim Karşıtı Yeni Müfredatı Reddediyoruz’ yürüyüşümüze tüm halkımızı davet ediyoruz. Bizler, tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip açık ve sağlam bir hazırlık sürecinden geçmiş; geniş ve şeffaf bir toplumsal katılım sağlanarak ve pilot uygulama ile denenerek yapılacak bir eğitim ve öğretim programı istiyoruz. Bu isteklerimizi karşılamayan ve çağın gereklerine uymayan laik ve bilimsel eğitimi göz ardı eden Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programı Taslağı’nı kabul etmiyoruz” dedi.

Editör: Orhun Çoban