Brent petrol ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmayla şekillenen akaryakıt fiyatlarında zamlar üst üste geliyor.

Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında adeta bir zam fırtınasının yaşandığı akaryakıt fiyatlarına Temmuz ayı ÖTV düzenlemesiyle birer dev zam daha beklerken akaryakıt fiyatları ÖTV zammı öncesi bir kez daha zamlandı.

Memişoğlu: “Belirsizlikler İhracatçının Önünü Görmesini Zorluyor” Memişoğlu: “Belirsizlikler İhracatçının Önünü Görmesini Zorluyor”

Son olarak 25 Haziran’da benzinin litre fiyatına 2 lira, motorine 1 lira 70 kuruş zam gelmişti. Benzin ve motorine gelen zamların ardından LPG'ye de bugünden itibaren geçerli olacak şekilde 1 lira 76 kuruş zam geldi. LPG'de 2 liraya yakın büyük zam tabelalara yansıdı. Denizli'de LPG'nin fiyatı 21.61 TL oldu.

3 TEMMUZ'DA ÖTV ZAMMI DA KAPIDA

Öte yandan akaryakıt fiyatlarına 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamı ile yeni zam gelmesi bekleniyor. Ocak-Mayıs döneminde ÜFE'de artış yüzde 17,87 olurken, 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da netleşecek. Açıklanan oranla benzin, motorin ve LPG'ye zam yapılacak.

Editör: Orhun Çoban