Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 5 lira değerindeki madeni paralar Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle tedavüle girdi. 28/5/1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun kapsamında, Bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen paraların detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

Enflasyon ve Çin Denizlili Üreticiyi Vurdu, Kepenkler Kapanıyor Enflasyon ve Çin Denizlili Üreticiyi Vurdu, Kepenkler Kapanıyor

YENİ PARANIN ÖZELLİKLERİ

Yeni 5 liralık madeni paraların özellikleri şöyle: çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre ve ağırlığı 8,25 gram. Paraların kenar özellikleri düz tırtıllı olarak tasarlandı. Paranın ön yüzünde dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi kullanılarak derinlik kazandırıldı. Ayrıca, halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız ve ortada "Türkiye Yüzyılı" logosu yer aldı. Logonun solunda 5 rakamı, altında ise "Türk lirası" yazısı ve basım yılına yer verildi. Arka yüzünde ise Cumhuriyet'in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi bulunuyor. Rölyefin çevresinde "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer aldı. Yeni madeni paralar, tebliğin yayım tarihi itibarıyla tedavüle girdi ve kullanımda olacak. Hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

Editör: Orhun Çoban