Jandarma Buldan’ın Bozalan Mahallesi’nde bulunan Kırbıyık öreninde kaçak kazı yapan define avcılarına suçüstü yaptı. Helenistik dönemden geç Roma Dönemi’ne kadar kalıntıların bulunduğu bilinen Ören Yeri’nde define arayan 5 şüpheli Denizli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin operasyonu ile gözaltına alındı. Mahallenin ‘Mezarlık Mevkii’ olarak da bilinen alanında kazı yapıldığı duyumunu alan ekipler, M.Ç., F.E., A.E., Ş.Ç. ve O.D.’yi kazı yaparken suçüstü yakaladı.

A W160655 03

KUYUYA ÇIKRIK SİSTEMİ KURMUŞLAR

Olay yerinde yapılan incelemelerde, kaçak kazı yapan şüphelilerin yaklaşık 20 metre derinliğinde kuyu açtıkları ve kuyudaki molozları tahliye etmek için çıkrık sistemi kurdukları belirlendi.

Bayramda Yollar Kana Bulandı Bayramda Yollar Kana Bulandı

Yaklaşık 1.5 metre genişliğinde, 20 metre derinliğinde alanda kazılan kuyuya inip çıkmak için kurulan ipli merdiven düzeneği tespit eden jandarma ekipleri, şüphelilerin kullandığı 1 jeneratör, 1 kırıcı, 1 manivela demiri, 1 adet kazma, 1 adet kürek, 50 metre kablo ve 30 metrelik merdiven düzeneğine el koydu. İfade işlemleri tamamlanan şüphelilerin adli makamlara sevk edildikleri ve haklarında yasal işlem yapıldığı öğrenildi.