PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde geçtiğimiz yıl açılan ve bu yıl öğrenci kabulüne başlayan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü eğitim öğretim hayatına ilk adımı 40 öğrencisi ile attı. Pamukkale Üniversitesi Hierapolis Konferans Salonu’nda düzenlenen tanıtım töreninde Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mukaddes Başkaya, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

PAU_4595

“TARİHİ BİR GÜNE ŞU AN TANIKLIK EDİYORUZ”

Programda ilk olarak konuşma yapan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal şunları kaydetti: “Çok güzel, çok heyecanlı ve bence tarihi bir güne şu an tanıklık ediyoruz. Çünkü Denizli gibi bir şehirde tekstilin önde olduğu Türkiye çapında ekonomide en önde gelen alanlarından biri olmasına rağmen tekstil ve sanayi alanında bölüm yoktu. Denizli’den marka çıkacak. Sadece Ege Bölgesi değil, tüm Türkiye çapında en şanslı öğrenciler. Çünkü sanayinin içine geldiler ve sanayi içinde bu eğitimi alacaklar”

PAU_4618

“DENİZLİ’DE 4 YILLIK BİR EĞİTİM VERİLEMİYORDU”

PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü hakkında kısa bir sunum gerçekleştiren Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin yaptığı konuşmada şunları aktardı:  “Tekstil ve sanayinin ileri gelen illerinden biri olan Denizli’de 4 yıllık bir eğitim verilemiyordu. Bu meşakkatli süreçte de bir bölüm kurmak da kolay olmuyor. Şu anda aramızda bulunan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nü YKS sınavı ile kazanan öğrencilerimizden en düşük puanla giren öğrencimiz 263,37 puan ile bizi tercih etmiş ve aramıza katılmış görünüyor. Peki, en düşük puana baktığımız zaman devlet üniversiteleri arasında hangi konumdayız? Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden sonra 2’inci sıradayız. Ben bugün gerek ilimizin tekstili ve sanayisi ile birlikte birinci sıraya yükseleceğini de bekliyorum”

Mobil Göç Noktası Denizli’de Mobil Göç Noktası Denizli’de

PAU_4644

“BİZLERİN KAPISI ÖĞRENCİLERİMİZE DAİMA AÇIK”

DETGİS Başkanı ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Başkaya ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Denizli’de tekstil sektörü çok kuvvetli. Burada bizlerin kapısı öğrencilerimize daima açık. Tasarım olmazsa olmaz. Sizlerin kendini geliştirmeniz adına, Denizli’de bulunarak bu bölümde öğrenci olarak bu işe zaten önde başlıyorsunuz. Ben ve derneğimiz elinden geldiğince bütün yönetim kurulu arkadaşlarım sizlere elimizden geldiğince destek olacağız. Hepimiz için tekrar hayırlı uğurlu olsun diliyorum.”

PAU_4764

REKTÖR KUTLUHAN: “İŞİNİ YAPANIN AÇ KALMASI SÖZ KONUSU OLMAZ”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada, “Bu bölümü tercih edip buraya gelen öğrencilerimiz sizler 8 bin yıllık kadim bir memleketin topraklarına geldiniz. Bunu Hierapoliste, Laodikeia’da, Tripolis’te göreceksiniz. Sizden önce de bu işlerin bu kadim memlekette yapıldığı, tasarımın bu topraklarda yapıldığını göreceksiniz. Ben en çok bu bölümün üniversitemizde açılmasının Laodikeia’ya bir saygı olduğunu düşünüyorum. Çünkü orada kurulan medeniyetin kalıntıları içerisinde tekstil var, tasarım var. Kökeni tekstil ve tasarım olan bu şehirde yeniden bir başlangıç yaparak bunu daha da ileriye götürme sorumluluğu içerisindesiniz. Bu bölümü bizler kurduk, bundan sonra bu bölümü geliştirmek ileriye taşımak siz gençlere kalıyor.  Öğrencilerimiz kendilerini gösterirlerse işini yapanın aç kalması söz konusu olmaz. İşsiz kalması söz konusu olmaz. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümüzün Üniversitemize Denizli’mize, ülkemize ve dünyaya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

PAU_4854

İŞ GARANTİSİ VERİLDİ!

Törende DETGİS ve PAÜ arasında imzalanan protokolle mezun olan öğrencilere iş garantisi verildiği açıklandı. Konuşmaların ardından törende Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan bölümün ilk öğrencilerinin tamamına çiçek takdim etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.