Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Sillyon Antik Kenti kazı çalışmalarına destek sağlayacak protokolün imza törenine katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir petrol firması arasında imzalanan protokol kapsamında Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan ve kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi’nin yürüttüğü Sillyon Antik Kentinde yapılan çalışmalara da destek sağlayacak. Ülkemizin zengin tarihi ve kültürel mirası için değerli bir adım olan bu iş birliğine ait protokol töreni Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu ve firma yetkilisi Nurten Öztürk, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Taşkıran'ın katılımlarıyla Antalya’da düzenlendi.
İmzalanan protokol kapsamında, Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Taşkıran başkanlığında yürütülmekte olan kazılara firma tarafından yıl boyunca destek verilecek.


Aw206670 01 (1)

“ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİNE ÖNEM VERMEKTEYİZ”
Protokolün imza törenine katılan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, protokolün PAÜ’nün kurumsal kimliğine ciddi katkı sağlayacağını ifade etti. Yapılan protokol ile ilgili görüşlerini aktaran Kutluhan, “Pamukkale Üniversitesi olarak arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarına en baştan beri önem vermekteyiz. Bu alanların başarılı olabilmesi için kurumumuzun imkanları seferber edilmektedir. Tarih, kültür, sanat ve arkeolojiye verdiğimiz önem aynı zamanda kurumsal anlamda bizlerin takip ettiği bir perspektif olmuştur. Öyle ki, üniversite bünyesinde Türkiye’deki ilk ve tek arkeoloji enstitüsünün üniversitemiz tarafından kurulması bu düşüncelerimize payanda olmaktadır. Kazı alanlarında hocalarımızın ve değerli ekip üyelerinin elde ettiği başarılar bizleri gururlandırmakla kalmayıp onları destekleme noktasında yeni arayışlara da sevk etmektedir.

Denizli Babadağ’da Yangınla Mücadele 22 Saati Buldu Denizli Babadağ’da Yangınla Mücadele 22 Saati Buldu

A W206670 06

Bugün burada toplanma nedenimiz olan firma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan Sillyon Kazısı sponsorluk anlaşmasını çok önemsiyor ve takdir ediyorum. Şüphesiz bu sponsorluk faaliyeti ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz Sillyon Kazısı Projesinin bundan sonraki süreçte firmanın destekleriyle daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bu durum kurumlar arası iş birliğine ciddi katkı sağlamakla kalmayacak Sillyon gibi tarihin derinliklerinde kalmış arkeolojik ve tarihi bir alanın bilim dünyası ile buluşmasına destek sunacaktır.” dedi.

A W206670 04
KAZI ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDULAR
İmzalanan sponsorluk anlaşmasından sonra Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindeki heyet Sillyon Antik Kenti’ne giderek burada PAÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanlığı yapan Doç. Dr. Murat Taşkıran tarafından antik kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

A W206670 05

Editör: Orhun Çoban