Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Yörük kültürünün önemli bir geleneği olan deve güreşlerinin üçüncüsü, vatandaşların yoğun katılımıyla yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarma adına düzenlediği geleneksel deve güreşi, sabahın erken saatlerinde develerin yerini almasıyla başladı. Geleneksel Türk Spor Oyunları Kompleksi'nde üçüncüsü düzenlenen deve güreşine Denizli'nin yanı sıra Aydın ve Muğla başta olmak üzere çevre illerden 120 pehlivan deve katıldı. Tarihi ve kültürel öğelerin yaşatıldığı deve güreşine katılım ücretsiz olurken, vatandaşlar heyecana ortak oldu.

ŞAMPİYON DEVELER DENİZLİ’DE BULUŞTU (4)

“DEĞERLERİMİZE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Vatandaşların yoğun ilgisi olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Yörük kültüründen, ecdadımızdan gelen bu deve güreşlerini yapmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bu değerlerimize inşallah hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları olduğu sürece bizde bu talepleri karşılama noktasında gayret sarf edeceğiz. Bu değerlerimize sahip çıkarak, gençlerimize aktararak yolumuza devam edeceğiz. Bizi biz yapan değerlerimiz var. Bunlara sahip çıkamazsak biz olmaktan çıkarız. Çocuklarımıza aktaramazsak, çocuklarımızın bizim çocuklarımız olması mümkün değil. Başka kültürlerle yetişen çocuklar o medeniyetin çocukları olur. Bizim çocuklarımız olabilmeleri için en güzel değerlerimizi o çocuklara aktarmamız gerekiyor. Bu değerleri çocuklarımıza aktararak inşallah ülke olarak yürüyüşümüz güçlenecek” dedi.

60 Halk Dansçısı Kafkas Göçünü Anlatacak 60 Halk Dansçısı Kafkas Göçünü Anlatacak

ŞAMPİYON DEVELER DENİZLİ’DE BULUŞTU (2)

“GAYRETLERİMİZ EN ÜST SEVİYEDE DEVAM EDECEK”

Geleneksel sporların ve değerlerin yaşatılması için Geleneksel Türk Spor Oyunları Kompleksi’ni yaptıklarını ifade eden Başkan Zolan, “Yağlı pehlivan güreşlerimizi, deve güreşlerimizi, okçuluk gibi buna benzer geleneksel sporlarımızı bu tesisimizde yapmaya devam edeceğiz. İnsanlarımıza bu duyguları yaşatmaya gayretlerimiz en üst seviyede devam edecek” ifadelerini kullandı.

ŞAMPİYON DEVELER DENİZLİ’DE BULUŞTU (3)