Veli-Der Denizli Şubesi ve KESK'e bağlı sendika temsilcilerinin de destek verdiği açıklamayı Sol Parti Denizli İl Başkanı Serdar Aktaş okudu.

Diplomalarını Filistinli Kardeşleri İçin Aldılar Diplomalarını Filistinli Kardeşleri İçin Aldılar

AKP-MHP iktidarının eğitim alanını da çözümsüzlüklerle kuşattığını belirten Aktaş, "İdeolojik, kültürel, ekonomik çöküş ve çözülme içerisindeki tek adam rejimi, 20 yıllık süreç sonunda yoksul halk çocuklarının laik ve kamusal eğitim hakkını fiilen ortadan kaldırmış, eğitimi erişilemez hale getirmiştir. Eğitim hakkı ihlallerinin sınıfsal boyutu artık siyasi iktidarın kelime oyunları ile gizlenemeyecek kadar açık seçik ortadadır. Sol Parti, eğitim mağduru emekçilerin aşağıdan örgütlenmesi, yaşanan mağduriyetlerin eğitimin özneleri tarafından somut taleplere dönüştürülmesi ve eşit, kamusal, laik eğitim hakkı mücadelesi için inisiyatif alacaktır" dedi. Aktaş ayrıca gericilik ve piyasalaşma kuralları ile yönetilen eğitim sisteminin temelinde yatan eşitsizlik politikalarının sınıfsal boyutunu yaşam alanlarında açığa çıkaracak mücadele için çaba göstereceklerini ifade etti.

"ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇOCUKLARI AÇLIKLA SINANACAK"

"Çocuklarımız değerlidir ve sahipsiz değildir" diyen Aktaş şöyle devam etti; "2023-2024 eğitim öğretim yılı da her yıl olduğu gibi yine devasa sorunlarla açılıyor. Bir yandan laik eğitime yıllardır sürdürülen dinci vakıf protokolleri ile saldırılar suregelirken yakın zamanda da ÇEDES projesi ile çocuklarımız dinci vakıf, cemaat ve tarikatlara yani gericiliğe teslim edilmek isteniyor. Bir diğer ve can yakıcı sorunumuz ise derinleşen yoksulluğun okullara yansıması olacaktır. Günden güne artan yüksek enflasyonla birlikte, çalışan  sayısının yaklaşık yüzde 37'sinin asgari ücret ve altında bir gelire sahip olduğu ve artık neredeyse hayati ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı böyle bir dönemde öğle yemeğinin ilimiz devlet okullarında 75 lira civarında olması, kantinlerde ise yetersiz bir tostun fiyatınin 50 lira olması bekleniyor. Bu durum kamu okullarındaki asgari ücretli yurttaşların çocuklarının açlıkla sınanacağı bir yıl yaşayacağımızı gösteriyor."

"KAMU OKULLARINDA TÜM ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ YEMEK VE İÇME SUYU"

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne çağrıda bulunan Aktaş, "Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nü acil göreve davet ediyor, kamu okullarında tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek ve içme suyu vaadini  gerceklestirmeye çağırıyoruz. Biz Sol Parti olarak eğitimde yaşanan tüm sorunların takipçisi olacak ve bu konuda çalışan sendikalar ve derneklerle birlikte mücadele etmeye çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi. Açıklama 'ÇEDES'e değil eğitime bütçe' sloganlarıyla sona erdi.

Editör: Orhun Çoban