Denizli'de doğaltaş şirketi Faber Mermer'in Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Cinkaya, 13 Aralık 2023 tarihinde Aydın’ın Didim ilçesinden denize açılırken, o tarihten sonra kendisinden haber alınamadı. Ailesinin kayıp ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri, Cinkaya'nın boş teknesini Eşek Adası yakınlarında buldu, ancak kendisine ulaşılamadı. Tekneden düştüğü değerlendirilen iş adamını bulmak için havadan ve denizden yapılan arama çalışmalarından bir sonuç alınamamıştı. Cinkaya'ya ait cüzdan, telefon ve diğer tüm şahsi eşyalarının teknede olduğu tespit edilmişti.

CESEDİN İŞ ADAMINA AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Edinilen bilgiye göre Samos Liman Başkanlığı'na 17 Aralık 2023 tarihinde, Samos'un Mavrikos Mykalis sahilinde bir erkek cesedinin bulunduğu bilgisi verildi. Bölgeye giden ekipler erkek cesedini bölgeden alarak Samos Genel Hastanesi morguna kaldırdı.5 Ocak 2024 günü Samos Adası kıyısında bir erkek cesedinin bulunduğu’ bilgisi İNTERPOL kayıtlarına düştü. Gelişme Türk yetkililerce Cinkaya'nın ailesiyle paylaşıldı.

KARDEŞİ DNA TESTİ VERDİ

Faber Holding Yönetim Kurulu üyesi ve kayıp işadamı Yasin Cinkaya’nın kardeşi Yavuz Cinkaya, İzmir’de Adli Tıp Kurumunda eleştirme için DNA testi verdi. Yaşanan gelişmelerin arından Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı birimler İnterpol aracılığı ile Yunanistan’ın ilgili birimlerine iletişime geçti.

FOTOĞRAF GÖNDERİLDİ

Yapılan görüşmelerde iddiaya göre Samos’da ceseti bulunan kamu görevlilerine Yasin Cinkaya’ya ait fotoğrafı gönderildi. İlk bulgular bulunan erkek cesedinin fotoğrafla büyük ölçüde uyuştuğu yönünde.Cinkaya ailesi adına Pazartesi yani bugün sabahı Yavuz Cinkaya’nın teşhis için özel bir tekne ile Kuşadası’dan Samos’a geçeceği de öğrenildi.

AW114886_02

“DNA TESTİ İÇİN ÖRNEKLER VERİLDİ”

Cinkaya Ailesinin avukatı Harun Eren konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Müvekkilimiz Faber Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Cinkaya, 13 Aralık 2023 tarihinde Didim Marina’dan FBR isimli teknesi ile denize açılmış; teknesi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bulunmuş ise de kendisinden bir daha haber alınamamıştır. Bu süre zarfında arama kurtarma çalışmaları karadan, havadan ve denizden aralıksız devam etmiş olup son gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla bu basın açıklamasını yapma mecburiyeti hasıl olmuştur:

Denizli’de Kumar Masasında Yakalandılar Denizli’de Kumar Masasında Yakalandılar

Müvekkilimizin yakınları, 17 Aralık 2023 Pazar günü öğlen saatlerinde Samos Adası'nda bulunan Mavrikos Mykalis Sahili'nde cansız bir erkek cesedinin bulunmasıyla ilgili bilgi edinmiştir. Bunun üzerine Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine haber verilmiş, ceset otopsi ve kimlik tespiti için Samos’ ta hastaneye nakledilmiştir.Bu süreçte önceki dönem Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Dışişleri Bakan Yardımcımız Ahmet Yıldız ile görüşmeler gerçekleştirilmiş olup Yunanistan Büyükelçiliği Rodos Baş Konsolosu ve üst düzey yetkililer, olayı yakından takip ettiklerini belirterek müvekkil yakınlarına bilgi vermişlerdir. Bu süre zarfında, Konsolosluk aracılığıyla iletişime geçilen Yunan yetkililer, İnterpol aracılığıyla resmi bir yazı göndererek iş birliği talebinde bulunmuşlardır.

Durumun aciliyeti gereği, müvekkil yakınları, bu sabah erken saatlerde Didim Devlet Hastanesi'ne giderek İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderilmek üzere DNA testi için kan, saç kılı ve tükürük örnekleri vermişlerdir. Ailenin temennisi, İzmir Adli Tıp Kurumu ve Yunan makamları nezdinde kimliklendirme çalışmalarının bir an önce sona erdirilerek olayın aydınlatılmasıdır. Bu amaçla tüm ilgili kurumlarla iş birliği içinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu esnada, konunun hassasiyeti gereğince sayın basın mensuplarından bilgi paylaşımında duyarlılık göstermelerini talep ederiz.”