Denizli’nin Çivril İlçesinde 300 yıldır aynı tepside ‘kadayıf’ pişiyor. Beş nesildir dükkânda bulunan tepside kadayıf pişirilirken, görenler hayrete düşüyor. Babasından öğrendiği mesleği sürdüren Şerife Tombakkaya, “Kadayıf yapmak dede mesleğimiz, dedem dedesinden öğrenmiş. Oğlu ve torununa öğretmiş, bizde babamızdan öğrenip ata mesleğini yaşatmaya çalışıyoruz. 20 yıla yakın Uşak’ta kadayıf yaptık. Sonra işyerini devraldım. Babam Çivril’e gelince ilçede günlük çiğ kadayıf yapan yer olmadığını gördü ve işyerini Çivril’e taşıdım” dedi.

AW895979_01

“KIŞIN HER GÜN YAZIN HAFTADA İKİ GÜN”

Kadayıf yapmanın unutulan bir meslek olduğuna dikkat çeken Tombakkaya, “Her geleneksel meslek gibi bu meslekte unutuluyor. Artık çok fazla elde taze kadayıf yapan kalmadı. Şimdi her şey fabrikasyon… Biz mesleği ve geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

AW895979_02

Milletvekili Şahin Tin; “Terörün Başı Sandıkta Da Ezilecek!" Milletvekili Şahin Tin; “Terörün Başı Sandıkta Da Ezilecek!"

“TEPSİMİZ 300 YILLIK”

Kadayıfın Türk mutfağında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Tombakkaya, “Kadayıf Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden, çok farklı şekillerde sofrada yerini her zaman alır. Kullandığımız kadayıf tepsisi dede yadigârı. Tepsimiz 300 yıllık. Yenisi zaten yok. Beş nesildir bu tepsi dönüyor ve kadayıf pişiriyor. Allah nasip eder ömür verirse biz de kardeşimle döndürebildiğimiz kadar döndüreceğiz ve mesleğimizi yaşatacağız” diye konuştu.