Milyonlarca kişiyi ilgilendiren maaş zammının belirlenmesinde son günler. TÜİK tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına göre Temmuz’da maaş zammı alacak memur ve emekliler, dört gözle bu ay zam haberini bekliyor.

EMEKLİ VE MEMURUN GÖZÜ ZAMDA

Her yıl 2 kez enflasyon farkına bağlı olarak maaş zammı alan memur ve emekliler; temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına göre maaş zammı alacak. 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam almıştı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Emekliler dört gözle bu ay açıklanacak zam haberini bekliyor.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN BU TARİHE DİKKAT

İşten tazminatıyla ayrılacak ya da emekli olacakları ilgilendiren kıdem tazminatında tavan fiyat değişiyor. 35.057 lira olarak uygulanan tavan fiyat Temmuz 2024 itibariyle 42 bin 75 lira olacak. Eğer emekliler temmuz ayını beklerse memur maaşlarına en az yüzde 25 oranında artış yapılacak. Emekli olacaklar Temmuz ayından sonra dilekçe verirlerse kıdem tazminatını daha fazla alabilecekler.

ELEKTRİĞE KALLAVİ ZAM

Temmuz ayına iki gün kala elektriğe yüzde 38 zam geldi. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL oldu. Zam, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

EPDK'den yapılan açıklamada "Elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 oranında artış yapılmıştır" ifadeleri yer aldı.

KONUT KİRALARINDAKİ YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI KALKACAK

Kiralardaki aşırı artışın ardından Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde ile konut kiralarına yüzde 25 kira artış zam sınırı getirildi. Sınırlama 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı. Bu düzenleme kapsamında konut kira artış oranının tavanı yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. Şimşek, yeni düzenleme yapılmayacağını açıkladığı için 1 Temmuz’dan sonra konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırlaması yasası ortadan kalkacak.

BENZİN VE MOTORİNE ÖTV ZAMMI

Akaryakıt fiyatlarına özel tüketim vergisi (ÖTV) artırılarak benzine 2,47 TL, motorine ise 2,32 TL zam gelmesi bekleniyor.

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ÜFE artışı yüzde 17,87 oldu. 3 Temmuz'da TÜİK'in açıklayacağı haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte, akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da belli olacak. 2024'ün ilk beş ayında ÜFE aylık ortalama yüzde 3,35 artmıştı. Bu ortalamada artış haziran ayında da olursa 6 aylık ÜFE artış oranı yüzde 21,82 olacak.

Bu oranda ÜFE artışı olursa da, maktu ÖTV tutarı benzinde 2,06 TL, motorinde 1,93 TL artacak. Buna geçen sene 2 puan artışla yüzde 20'ye çıkarılan KDV de eklendiğinde vergi artışı benzinde 2,47 TL, motorinde 2,32 TL olacak. Şu an maktu ÖTV tutarları bir litre benzinde 9,45 TL, bir litre motorinde 8,86 TL seviyesinde bulunuyor.

İÇKİ VE SİGARADA YILIN İKİNCİ YARISINDA ÖTV ARTIŞI

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na göre içki ve sigarada maktu ve asgari maktu vergi tutarları, ocak ve temmuzda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği edilen üretici fiyat endeksinde (ÜFE) son altı aydaki değişim oranında belirleniyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karar alması ve bunun Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Dolayısıyla Erdoğan tarafından bu yönde bir karar alınmadığı takdirde 3 Temmuz 2024 sabah 10.00’da TÜİK’in ÜFE rakamlarını açıklamasıyla birlikte akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler son altı aylık Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak. Uzmanların tahminine göre, akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarlarının Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse otomatik olarak en az yüzde 17,87 oranında artacak.

TRAFİK SİGORTASI AZAMİ PRİM ARTIŞ ORANI YÜZDE 3,5 OLDU

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortasında temmuz ayında uygulanacak azami prim artışını yüzde 3,5 olarak belirledi. Genelgeye göre uygulama 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETLERİNE OTOMATİK ZAM

Ocak ayında yapılan zam sonrası 182.608 TL olan bedelli askerlik ücreti, Bu ay memur maaş zammına göre yeniden güncellenecek. Tahminler, enflasyon zammı ile birlikte bedelli askerlik ücretinin 219.167 TL'ye kadar yükselebileceğini gösteriyor.

2011 yılında yürürlüğe giren bedelli askerlik sisteminde ilk ücret 30 bin TL olarak belirlenmişti. 2014 yılında ise bu ücret 18 bin TL'ye düşürülmüştü. 2023 yılında ise yılın ilk yarısında 104.084,16 TL olan bedelli askerlik ücreti, Temmuz ayında 122.351,04 TL'ye yükseltilmişti. En son Ocak 2024'te yapılan düzenlemeyle birlikte bedelli askerlik ücreti 182 bin 608 TL'ye ulaştı.

Kesinleşmese de, 2024 yılı Temmuz ayında memur maaşlarında yapılacak zam oranı doğrultusunda bedelli askerlik ücretlerinde de artış yaşanması öngörülüyor. Tahminlere göre enflasyon zammı %20,02 olursa, bedelli askerlik ücretinin 219.167 TL'ye kadar yükselmesi bekleniyor.

BİSAM açıkladı:  Açlık Sınırı Asgari Ücreti Aştı BİSAM açıkladı: Açlık Sınırı Asgari Ücreti Aştı

TÜRK TELEKOM İNTERNET ÜCRETLERİNE ZAM

Türk Telekom, 1 Temmuz 2024’ten itibaren geçerli olacak şekilde toptan internet tarifesine büyük zam yaptı. En düşük taahhütsüz ve limitsiz internet paketi olan “12 Mbps’ye kadar” internet paketinin fiyatı 650 TL’den 755 TL’ye yükselecek. Taahhüdü devam eden kullanıcılar zamlardan etkilenmeyecek. Zamdan taahhütsüz müşteriler ve yeni üye olacak müşteriler etkilenecek.

ÇİN'DEN İTHAL EDİLEN ARAÇLARA İLAVE VERGİ

Temmuzun ilk haftasından itibaren Çin'den ithal edilen binek araçlara ilave vergi verilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40'lık vergi tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanacak. Bununla birlikte düzenleme ile en düşük gümrük vergisi de 7 bin dolar olarak belirlendi. 8 Haziran itibariyle yayımlanan karar, yayımını takip eden 30. günde yürürlüğe girecek.

YENİ VERGİ PAKETİ TEMMUZ’DA NETLEŞECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hazırladığı yeni vergi paketi Temmuz ayında meclise gelecek. Vergi paketi basına yansıdığı şekilde çıkarsa vatandaş çifte kavrulacak.

Bakan Mehmet Şimşek, yeni vergi taslağının detaylarını reel sektörün önde gelen kuruluşlarıyla paylaşacak. Pazartesi günü basına kapalı gerçekleşecek toplantıda iş dünyasının görüşlerinin alınmasının ardından taslak, hükümetin ilgili organlarına iletilecek. Toplantıya TOBB, TİM, MÜSİAD, DEİK, ASKON, TÜRKONFED, TÜRMOB, TÜSİAD ve YASED gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katılacak.

Vatandaşa soran yok!

Editör: Orhun Çoban