TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ‘Genç İnsan Kaynağımız ile Birlikte Acil Çözüm Gerektiren Güçlüklere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı’ adlı etkinlik kapsamında gerçekleştirilen öğrenci ve akademisyen buluşması programına katıldı.

PAÜ’DE 42 ADET TÜBİTAK PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR”

En Çok Kitap Okuyan Öğrenciler Ödüllendirildi En Çok Kitap Okuyan Öğrenciler Ödüllendirildi

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan programda yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “TÜBİTAK hepimizin bildiği gibi bilimsel araştırmaların geliştirmelerin Türkiye’deki merkezidir ve maddi bir destek veren bir merkezdir. Üniversitemizde bugüne kadar çok ciddi TÜBİTAK projeleri gerçekleştirilmiş. Şuanda da Üniversitemizde 42 proje gerçekleştirilmektedir. TÜBİTAK aynı zamanda TEKNOFEST yarışmaların da ortağı ve en büyük destekçisidir. Dolayısıyla TEKNOFEST Pamukkale Üniversitesi’nden sorulur diye söyledik. TÜBİTAK Başkanımız bizim aramızda olması bize mutluluk veriyor.”

Akademi2

“GENÇLERİMİZ SAYESİNDE GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUM”

PAÜ’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, öğrencilere “Sürece inanır, heyecanınızı besler ve güven duyarsanız alamayacağınız sorumluluk, başaramayacağınız şey yok. Yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında TEKNOFEST’e katılarak çözüm üreten takımlar oldu. Bunu başka ülkede görmeniz mümkün değil. Bu durum gençlerimizin sahip olduğu potansiyeli net bir şekilde ortaya koyan en güzel örnek. Karşı karşıya kaldığımız sorunların çözüm odağında gençlerimiz, genç insan kaynağımız var. Bu benim geleceğe umutla bakmamı sağlıyor. Ülkemizin önceliklerini destekleyecek şekilde kendinizi yönetin” dedi.

Deprem5

DESTEKLER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 Mandal, sunumun devamında TÜBİTAK’ın sağladığı destek ve burslar hakkında bilgi verdi. Dikey İnişli Roket Yarışması'nda 1. olan Hazar Takımını ve “Alatay” adlı Elektrikli Araçları ile Kurul Özel Ödülü alan Atay Takımını ayrıca tebrik ederek alkışlayan Prof. Dr. Mandal, PAÜ’nün potansiyeline dikkat çekerek öğrencilerimizi daha fazla kategorilerde görmek istediğini belirtti.

Makam2

“EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ İNSAN KAYNAĞIMIZ”

Türkiye’nin insan kaynağına dikkat çeken Prof. Dr. Mandal, “Bugün içinde yaşadığımız ve yakın gelecekte etkileri giderek artacak küresel güçlüklerin farkındayız. Bu güçlüklerin çözümünde yenilikçi bir bakış açısının gerekliliği ortadadır. Bu da ancak bilim temelli disiplinler arası bir yaklaşım ve birlikte başarma anlayışı ile mümkün olabilir. Bu kapsamda en büyük gücümüz genç insan kaynağımızdır” dedi.

TEKNOFEST’te çok başarılı sonuçlar alan Pamukkale Üniversiteli öğrencileri bir kez daha tebrik eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Tf12

AKADEMİSYENLERLE BULUŞTU

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen akademisyen buluşması söyleşisinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal PAÜ’lü akademisyenlerle bir araya geldi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, akademisyenlere yönelik büyük ölçekli desteklerden bahsederek geliştirme odaklı programları anlattı. Sosyal ve Beşeri Bilim çalışmalarının ve hibrit araştırmaları önemine ve projelerdeki yerine dair bilgi veren Prof. Dr. Mandal; “Daha ulaşılabilir, dinleyen geribildirim veren esnek bir kurum olmaya çalışıyoruz ve çabalarımızın olumlu dönüşlerini de görmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu. TÜBİTAK’ın bütçe sorunu olmadığına dikkat çeken mandal programların gelişimine katkı sağlayan tüm Devlet Büyüklerimize teşekkürlerini ileten TÜBİTAK Başkanı Mandal, programın son kısmında akademisyenlerden gelen soruları cevapladı.