Sözkesen  Cam  firması taşeronun da çalışıp ücretlerini alamıyan bir grup işçi geçtiğimiz günlerde basın açıklaması yaparak alacaklarını talep etmişti.  İşverenin iddiaları reddetmesi üzerine dün fabrikada sigortalı çalışan ve ücretlerini alamadığı için işten ayrılan 50’ye yakın işçi fabrika önünde basın açıklaması yaptı.  Sözkesen Mağdurları imzasıyla pankart açan işçiler adına basın açıklamasını Mehri  Saygül yaptı.

PAÜ Memnuniyet Anketinde 81. Sırada PAÜ Memnuniyet Anketinde 81. Sırada

Saygül açıklamasında, "Adaletin, hukukun sadece kendileri için var olduğunu düşünen insanlar var. Biz bunun böyle olmadığını göstermek için buradayız. Daha önce taşeronda çalışanların eylemi olduğu kendilerini tam ifade edemediler çünkü taşerondular patronun da dediği gibi. Peki ben sormak istiyorum 'Taşeron firma fatura kesmiş mi?' Bu fabrikada sigortasız çalışan işçiler olduğunu biliyoruz biz. Bunun yanında işten çıkartılıp işsizlik maaşı aldırılıp burada sigortasız çalıştırılanlar var. Bu patronların küçük hesaplarından sadece birkaçı" ifadelerini kullandı.

cam işçileri2

Patronun "Biz denetimlerden alnımızın akıyla çıktık" ifadelerine yanıt veren Saygül, "Kamuoyuna dediler ki 'Siz asılsız iddialarda bulundunuz.' Hayır biz kimseye sabotaj yapmadık. Burada toplanan insanların bir amacı var artık inanın para da değil amacımız. Biz istiyoruz ki biz mağduriyetimizi dile getirelim. İnsanlar mağdur olmaya devam etmesinler. Bizim senetler, gel git emek harcadık para harcadık. Bizim alacağımızı bütün bunlar geçti zaten. Biz istiyoruz ki Türkiye bir hukuk devleti, bizim devletimiz arkamızda duracaktır bu mağdur insanların hakkını savunacaktır" dedi.

İşçiler 'Gemileri yaktık geri dönüş yok' , 'Gücümüz birliğimizden gelir', 'Kadrolu olduk da ne oldu', dövizleri taşırken pankartta 'Biz utandık siz utanmadınız, sadaka değil hakkımızı istiyoruz' ifadeleri yer aldı.

Editör: Orhun Çoban