Denizli’nin Buldan ilçesindeki bazı mahallelerde hafta sonunda çöplerin toplanmadığı iddia edildi. Topdamı mevkii ile Yenicekent ve Süleymanlı mahallelerinde vatandaşlar çöp konteynerleri etrafındaki manzarayı kayda alarak sosyal medyada paylaştı, tepkilerini dile getirdi.

Buldan’da çöp toplama işinin belediye şirketi olan BULDAŞ tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Yaklaşık 100 çalışanın bulunduğu şirkette maaş ödemelerinin de düzenli yapılmadığı iddia edildi.

Şirket bünyesinde çalışan 20’nin üzerindeki temizlik işçilerinin 2 ile 6 ay arasında değişen sürelerde maaşlarını alamadıkları belirtiliyor.

A W164665 04

Diğer yandan şirketin maddi kaynak olmaması nedeniyle çöp araçlarına yakıt bile alamadığı iddialar arasında yer aldı. Bazı personellerinin EYT düzenlemesinden faydalanarak emekliye ayrılmasından sonra sınırlı kaynağa sahip Buldan Belediyesi tazminat ödemelerini de yapmakta zorlanmıştı. Emekliye ayrılan personeline taşınmaz teklif eden belediyenin zabıta ve hizmet araçları haczedilmişti.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Denizli’de Polis Teşkilatı İçin En Özel Kutlama Denizli’de Polis Teşkilatı İçin En Özel Kutlama

Çöplerin toplanmaması ile cadde ve sokaklarda oluşan kötü manzara vatandaşı isyan ettirdi. Hastalık korkusu yaşayan vatandaşlardan Ali Erçelik; “Buldan Belediyesi tarafından personellerin ve temizlik hizmetlerinde çalışanların uzun süredir maaşlarının ödenmediğini, bir süredir de temizlik araçlarına yakıt alamadığını duyuyoruz. Bu yüzden çöplerin toplanmadığını öğrendik. En önemli görevi çöp toplamak olan Buldan Belediyesinin düştüğü bu durumdan üzüntü duyuyoruz. Buldan halkıyla birlikte gelen misafirlerimizde bu manzaraya üzüldüklerini, güzellikleriyle meşhur Buldan’ın bu manzaraya layık olmadığını ifade etmektedirler.

A W164665 02

Çöp kamyonlarına yakıt alacak bütçenin olmaması düşündürücüdür. Gayrimenkul satışlarından elde edilen gelir nerelere harcanmıştır. Bunu vatandaş olarak bilmeye hakkımız vardır. Bu kötü manzaralar, güzel Buldan’ımıza yakışmamaktadır. Bir an önce çöp yığınlarının kaldırılmasını yetkililerimizden istiyoruz” diyerek tepki gösterdi.