Denizli'de yol kenarları ve boş tarlalarda kendiliğinden yetişen ve halk arasında ‘deve gülü çiçeği’ olarak anılan hatmi çiçeğinde bu yıl hasat dönemi başladı. Şifalı bitkiler arasında yer alan hatmi çiçeğinin kurusu bu yıl toptan kilogramı 250 liradan satılacak. Soğuk algınlığından gribe kadar pek çok hastalığa iyi gelen deve gülü beyaz, pembe, mor, sarı ve kırmızı renklere sahip çiçekleriyle gözleri kamaştırmaktadır. Hatmi gülünde bu yıl ki hasat dönemi Haziran ayı ortalarında başladı. Şifa deposu çiçekler özenle toplanarak kurutuluyor ve aktarlara satılmaya hazırlanıyor. İşte konu hakkında merak edilenler...

A W230851 03

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇOK YILLIK BİR BİTKİDİR

Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık Mahallesi'nde, ayva bahçesinin içine ikinci ürün olarak diktiği hatmi çiçeklerinin hasadına devam eden Meryem Göçtü, "Geçtiğimiz yıl Mart ayında hatmi çiçeği tohumunu ektik, Nisan ayında üç dönümlük ayva bahçemizin içine ikinci ürün olarak hatmi çiçeklerinin fidanlarını diktik. Hatmi çiçeği çok yıllık bir bitkidir. Bu yıl Haziran ayında ikinci yıl hasadımıza başladık. Gölgede kurutuyoruz, burası 3 dekar, aşağı yukarı 500 kilo kuru hatmi çiçeği hasadı yapmayı hedefliyorum. Türkiye'nin birçok ilindeki aktarlara buradan satış yapıyorum. Kilosunu bu yıl 250 TL'den göndereceğiz. Günlük sabah akşam toplanması gerekiyor. Aynı darı patlağı gibi patlıyor. Dağa bayıra gitmiyoruz, kendimiz organik olarak yetiştiriyoruz. Günlük toplanması gerekir." diye konuştu.

HER DERDE DEVA

Meteoroloji Sel Baskılarına Karşı Uyardı Meteoroloji Sel Baskılarına Karşı Uyardı

Yüz yıllardır, çeşitli tedavilerde kullanılan bu şifalı bitkinin pek çok sağlık sorununa karşı etkili olduğu biliniyor. Özellikle kış aylarında rastlanan ve halk arasında "kuru öksürük" olarak adlandırılan inatçı öksürüklerle mücadelede oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiş. Hatmi çiçeği, gastrit, ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarına karşı etkili bir bitki olarak biliniyor. Enfeksiyonlara karşı iyi bir savaşçı olan hatmi çiçeği, özellikle soğuk algınlığında ve gripte etkili. Sakinleştirici etkisi de olan hatmi çiçeği, bünyesinde barındırdığı uçucu yağlar sayesinde çay olarak tüketildiğinde uyku problemi yaşayanlarda faydalı oluyor. Hatmi çiçeği sağlıklı kalmak için yardımcı olmakta ve hastalıklara karşı vücut direncini yükseltiyor. Böbrek iltihaplarına iyi gelen bu bitki ayrıca iyi bir idrar söktürücü. İltihaplara karşı oldukça etkili olduğu bilinen hatmi çiçeği; prostat, sinüzit, zona, mide ve bağırsak iltihaplarına iyi geliyor.

Editör: Orhun Çoban