8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Denizlili kadınlar Çınar Meydanı’nda zeybek oynadılar. Denizli Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, “Türk kadını Atasına minnettardır” “Gericiliğe, sömürüye baskıya, şiddete, tacize kadın cinayetlerine hayır” pankratları açtılar.

Kadınlar adına platform sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu Çomak yaptığı açıklamada kadınların haklarında, taleplerinde çok bir şeyin değişmediğini belirterek, “Bugün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların, yani bizlerin günüdür.

8 Mart; Dünya kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdıkları, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağdışı zihniyetlere karşı çıktığı, kadını sömüren kayıt dışı çalışmayı teşvik eden, aşağılayan, yok eden sistem ve zihniyetlere karşı omuz omuza mücadele verdiği gündür. Ancak bu yıl Dünya kadınlar gününü 100 Yılı aşkındır kutluyor olmamıza rağmen, kadınların haklarında, taleplerinde hala çok bir şey değişmemiştir.” Diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 20.52.09

“KADIN ‘HAKLARIYLA' KADINDIR”

Kadınların, sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inandıklarını belirten Ayşegül Odabaşıoğlu açıklamsında şu görüşlere yer verdi:

İçişleri Bakanı Yerlikaya Yola Çıkanları Uyardı İçişleri Bakanı Yerlikaya Yola Çıkanları Uyardı

“Her yıl, 8 Mart Dünya kadınlar günü geldiğinde Kadınların çalışma hayatı ve sosyal yaşamda ki kadın profili gözler önüne seriliyor; siyasetten sanata, eğitime, medyaya kadınların katılımlarının ne kadar az olduğuna vurgu yapılıyor, gündem böylece geçiştiriliyor.

Ancak biz 8 Mart'ı sadece kadınların yılda bir kez hatırlanmaları değil, sorunlarının çözülene kadar tartışılması için bir fırsat ve imkân olarak görüyoruz. Bu nedenle tüm söylem ve teşviklere rağmen kadının toplumsal hayatta ve siyasette var olamayışının nedenlerini kendi tarihî tecrübelerimiz ve toplumsal geleneklerimiz ışığında yeniden ve gerçekçi bir şekilde irdelemek de gerekiyor.

Kadınlarımız; ekonomik ve sosyal hayatta var, iş yaşamında var. Ancak sorunlarıyla var, açmazlarıyla var, kronik dertleriyle var. Unutulmaması gerekir ki; kadın ‘haklarıyla' kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir.

Bizler, güçlü bir toplumda yaşamak istiyorsak; kadını ve erkeği ile tüm toplum kesimlerini güçlendirmek, haklı taleplerini biran önce gerçekleştirmek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Kadınların güven içinde yaşadığı, güçlendiği ve toplumu da güçlendirdiği bir iklimi hep birlikte yaratmalıyız.”

Basın açıklamasından sonra kadınlar meydanda birlikte zeybek oynadılar. Vilayete kadar bir yürüyüş geçekleştirmek isteyen kadınlar şiddetli yağan yağmur nedeniyle yürüyüşü iptal etmek zorunda kaldılar.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 20.52.10 (1)