Süt konseyi 22 Ocak'tan bu yana çiğ inek sütü tavsiye fiyatını litre başına 13,5 lira açıklamıştı. Böylece üreticinin eline geçen bir litre sütün yüzde 8.5 oranında arttı. Süt zammı ile birlikte başta peynir ve yoğurt olmak üzere diğer süt ürünleri de zam görecek.

6,3 Milyon Tapuya E-Haciz Konuldu 6,3 Milyon Tapuya E-Haciz Konuldu

Yeni zamla birlikte yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı, çiğ süt desteği hariç üreticinin eline litre başına net 14,65 liraya geçecek.

Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı durumda, bu giderler üreticiye ek olarak ödenecek. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir 0,1'lik değişim için 22 kuruş fark uygulanacak.

SÜT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ PEYNİRİ DE VURDU

Süt fiyatlarındaki artış, peynir fiyatlarını da etkileyecek. 1 Mayıs'tan itibaren peynir fiyatlarına yüzde 10 oranında zam gelmesi bekleniyor.

Sütün litre fiyatının 14,65 liraya yükselmesi kararı, peynir piyasasını da etkileyecek. Ulusal Süt Konseyi'nin son kararları doğrultusunda, süt fiyatlarındaki artışın peynir fiyatlarına da yansıması öngörülüyor.