DENİB: “Denizli Bazı Sektörlerde Ülke Çapında Zirvede Yer Alıyor” DENİB: “Denizli Bazı Sektörlerde Ülke Çapında Zirvede Yer Alıyor”

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin kadın istihdam verilerini kamuoyuyla paylaştı. Başkan Memişoğlu, yaptığı açıklamada; "Sanayi kenti kimliği ile öne çıkan Denizli’de ihracat şehir ekonomisinde önemli yer tutuyor. Türkiye’de en çok ihracat gerçekleştiren iller arasında ilk 10’daki yerini senelerdir koruyan Denizli’de başat sektörün Tekstil ve Hazır giyim olması nedeniyle istihdam yelpazesindeki kadın yoğunluğu göze çarpıyor. Denizli’nin 2023 yılı itibariyle toplam istihdamı 327.266 olarak gerçekleşti. Toplam nüfusun yaklaşık 1 milyon olduğu bir kentte bu istihdam performansının üst seviyelerde olduğu ortada.” Dedi.

Kadın Işçi

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 38,8

Memişoğlu, asıl sevindiren noktanın kadın istihdamının yüksek olduğunu belierterek, “ 2023 yılı itibariyle kadın istihdamında yüzde 38,8’lik bir oran ile Türkiye’de en yoğun kadın istihdamının olduğu şehrin Denizli olması. 126.783 kadına istihdam sağlayan tüm işverenlerimize müteşekkiriz. Öngörümüz ve hedefimiz ise bu trendin devam edeceği yönünde. İhracatçı kimliği ile bir dünya kenti olan Denizli’de hem istihdam düzeyinin hem de kadınların kent ekonomisindeki yerinin olumlu yönde gelişim göstereceğine inanıyoruz” dedi.