Denizli İş Adamları, Tüccarlar ve Sanayiciler Platformu’nun organizasyonuyla Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Denizli İş Dünyası İle İstişare Toplantısı’ yoğun katılımla 3 saat sürdü. Denizlili sanayici ve iş insanları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e merak ettiklerini sordu, taleplerini dile getirdi.

Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (3)

DTO Başkanı Erdoğan: “Milletimizin Kararı, Başımızın Tacıdır” DTO Başkanı Erdoğan: “Milletimizin Kararı, Başımızın Tacıdır”

ERDOĞAN DENİZLİ’Yİ ANLATTI

Denizli iş dünyası ve kentteki sivil toplum kuruluşlarını temsil eden Denizli Platformu adına DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli iş dünyasının beklentilerini aktardı. Denizli’nin ekonomisiyle, sektörleriyle aktif ve gelişimini sürdüren bir yapıda olduğunu belirten ve Denizli’nin verilerini paylaşan Erdoğan, “İhracata dayalı tekstil ve ham maddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon, demir ve çelik, maden ve mermer, makina ve gıda ile cam sanayi, en önemli gelir kaynaklarımızdır. Aynı zamanda ülkemizde ziyaretçi sayısıyla ilk 5’te yer alan turizm sektörü, ülkenin gıda bazlı bazı ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayan tarım ve hayvancılık sektörü ve önemli bir iş hacmine ulaşan ticaretimizle, Türkiye’nin önde gelen üretken şehirlerindeniz. Yıllık 4 milyar 200 milyon dolar civarındaki ihracatımızın üçte birini, tekstil ve hammaddeleri ile hazır giyim ve konfeksiyon oluşturmaktadır. Ülkemizin, dokuzuncu ihracatçı şehriyiz. 180 ülkeye ihracat yapmaktayız” dedi.

Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (2)

TEKSTİL SEKTÖRÜ İLE İHRACATÇIYA DESTEK İSTEDİ

İş Dünyasının taleplerini de aktaran Erdoğan, “İşimizi, sektörlerimizi ve firmalarımızı büyütmek için yurt dışındaki uluslararası fuarlara giderek ikili iş görüşmeleri yapıyoruz. Ancak ihracatta lokomotifimiz olan tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon gibi sektörlerimiz, bir süredir fiyat tutturma noktasında büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Rakiplerimizle yüzde 40-45’e ulaşan fiyat farkları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamdaki sıkıntılarımızın daha büyük kayıplara yol açmaması için, geçici de olsa sektör bazlı desteklerin hızla devreye sokulmasını arzu etmekteyiz” dedi.Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (7)

KURLA İLGİLİ SANAYİCİNİN TALEBİNİ DİLE GETİRDİ

Kurlarla ilgili de talepleri aktaran Erdoğan, “Döviz kurundaki artış, TÜİK’in açıkladığı yıllık Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışın altında kalmamalıdır. 2003-2013 yılları arasındaki dönemde, kurdaki yıllık artış %3,5 iken ÜFE’deki artış %6,5 idi. Bu durum, iş dünyasında bir şekilde telafi edilebiliyordu. Ancak şimdi makas çok açıldı… 2022’de ÜFE’deki artış %98; ücretteki artış %94 olurken dolardaki artış ise %35’te kaldı. 2023’te ÜFE’deki artış %81, ücretteki artış %107 olurken dolardaki artış ise %60’a kadar çıkabildi. Bu durum, ihracatçımızın uluslararası pazarlardaki rekabet avantajını elinden alıyor. Finansman maliyetinin yüksekliği ile kredilere erişilmesinde de sorunlar yaşanmaktadır. Tüketici finansmanının sınırlandırılmasını bu süreçte anlayabiliyoruz ancak üretici finansmanındaki %2’lik büyüme sınırı, sanayicimizi zora sokuyor. Bunun yanı sıra gıda sanayinde kullanılan doğal gaz tüketimi yıllık 300 bin metreküpün üstüne çıktığında fiyatı ikiye katlanıyor. Bu uygulamanın da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (5)

“ENFLASYONLA MÜCADELEDE DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”

Enflasyonist baskıyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini ve destelediklerini vurgulayan Başkan Erdoğan, Denizli iş dünyasının yüksek enflasyon ve faizle mücadelede devletinin yanında olduğuna da dikkat çekti.

Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (4)

BAKAN ŞİMŞEK SORULARI YANITLADI

DTO Başkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, öncelikle grafik ve tabloların da yer aldığı detaylı bir sunumda bulundu; dünya ve ülke ekonomisinde gelinen son nokta ile geleceğe dair ön görülerini paylaştı. Salondakilerin pürdikkat dinledikleri ve sıkça da alkışlarla kestikleri sunumun ardından toplantının soru cevap kısmına geçildi. Bakan Şimşek, Denizli iş aleminin sektörleri ve kamu kaynaklarıyla ilgili sorularını tek tek ayrıntılı bir şekilde yanıtladı.

Dto Başkanı Erdoğan, Denizli’nin Beklentilerini Sıraladı (6)