Öğrenciler Arazide Hasat Şenliği Yaptı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çal Meslek Yüksekokulu, öğrencilerin üretim sahasını tanıması için hasat şenliği düzenledi. Üretim sahasına inen öğrenciler üretimi yerinde görüp meyve topladı. Yüksekokulun müdür yardımcısı Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, öğrenciler arasında dalından elma koparmamış olanların bulunduğunu belirterek, “Elimizden geldiğince ülkemiz tarımına ve ekonomisine katkı sağlamaya gayret edeceğiz. Bu yönde de öğrencilerimizi yetiştirmeye özen göstereceğiz” dedi.

EĞİTİM 04.10.2018, 17:31 04.10.2018, 17:34
Öğrenciler Arazide Hasat Şenliği Yaptı
banner930

Öğretim görevlileri ve öğrencilerin katılımıyla tarımsal uygulama alanında düzenlenen hasat şenliğinde PAÜ bünyesindeki Tohum Islah ve Genetik Araştırma Merkezi ile üniversiteye ait araziyi gezen öğrenciler, tarımsal uygulama alanında yetiştirilen elma ağaçlardan meyve topladılar. PAÜ Çal Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, bugün yeni dönemin başlaması dolayısıyla öğrencilerle okulun uygulama alanında hasat şenliği düzenlediklerini belirtti.

“Çal’ın toprakları verimli”

 Çal'ın topraklarının verimli olduğunu ve eski çağlardan bu yana tarım yapıldığını ifade eden Er, "Çal Meslek Yüksekokulu 2010 yılında 2 programla açıldı, şu anda 3 program oldu. Gıda Teknolojisi Programı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı ve Organik Tarım Programı olarak eğitim vermekteyiz. Burada üniversitemize ait arazimiz bulunmakta. 2 yıldır devam ettiğimiz bir çalışma var şu anda. Mevcutta bulunan ağaçlık alanları temizledik. Alan içerisinde 600 dekarlık meyve ağaçları ve sebzeleri topluyoruz. Farklı uygulamalar yapıyoruz. Arazimizde mısır yetiştirdik, sebze çeşitleri yetiştirdik. Şu anda Tohum Islah ve Genetik Araştırma Merkezi kuruldu ve aktif olarak bu yıl faaliyete geçirilecek. Kurduğumuz sera içinde şu anda marul yetiştiriyoruz, marulun çeşitlerini deniyoruz. Farklı gübre çeşitleri ve farklı sıra aralıklarıyla denemeler yapıyoruz. Sonuçlarını ilerleyen zamanlarda paylaşacağız” dedi.

“Dalından elma koparmamışlar vardı”

Bu etkinlikte öğrencilerle hem kaynaşma hem araziyi tanımalarını istediklerini dile getiren Yeşilyurt Er, "Dalından elma koparmayan çok sayıda öğrencimiz var. Onlarla birlikte bunu paylaşabilmek adına hep beraber toplanarak buraya geldik. Biz elimizden geldiğince ülkemiz tarımına ve ekonomisine katkı sağlamaya gayret edeceğiz. Bu yönde de öğrencilerimizi yetiştirmeye özen göstereceğiz. İnşallah daha başarılı çalışmalara imza atmaya çalışacağız” diye ifade etti. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir