Ziyarette siyasi partilerden ve milletvekillerinden beklentileri ve taleplerini içeren dosyalarını sunan Okul Yemeği Koalisyonu Temsilcileri, okullarda yaşanan çocuk yoksulluğunun kalıcı beslenme ve sağlık sorunlarına yol açtığını iletti.

Ziyaretin ardından Parlamento Muhabirleri Derneği’ne ziyarette bulunan ve gündemi değerlendiren TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca; okullarda bir öğün ücretsiz beslenmenin hayata geçirilmesinin ne kadar zaruri olduğunu, öğrencilerin açlık ve yoksulluk kaynaklı beslenme bozukluklarının nasıl arttığını değerlendirdiklerini anlattı.

BESLENMEDEN TASARRUF OLMAZ

Okul Yemeği Koalisyonu bileşeni ÇYDD, Eğitim Sen, Veli-Der gibi derneklerin temsilcilerinin tanıklıklarını sosyal medya hesabından “Derin çocuk yoksulluğu, Okullarda kronikleşen açlık, Artık yıl boyu süren bir oruç hali!” diyerek paylaşan TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, çocukların beslenmesinden tasarruf olmaz yorumunu yaptı.

Sadece anaokullarında ya da kısıtlı bölgelerde desteklerin yeterli olmadığı konuşulan görüşmede şu tanıklıklar anlatıldı: Okullarda her kademede bir öğün yemek şart. Beslenme alışkanlıkları değişti. Liselerde beslenme alışkanlığı yok. Çocuklar yemek getirmiyor, getiremiyor. Bir oruç hali var. Senenin 8-9 ay oruç tutar haldeler. Çocuklara soruyorum. Yemeğini yedin mi? Tokum diyor. Soruyorum yedin mi? Hocam yok biz buna alıştık diyor. Pek çok öğretmenimiz bunlara tanık oluyor. Dayanışma sergileniyor ama bu yeterli değil.

BESLENMEDEN TASARRUF OLMAZ

Gülizar Biçer Karaca: “Bu Direniş Herkesin Gıptayla Bakacağı Bir Direniştir” Gülizar Biçer Karaca: “Bu Direniş Herkesin Gıptayla Bakacağı Bir Direniştir”

TBMM ve tüm ilgili Bakanlık ve kamu kurumlarını, tasarruf tedbirlerinin görüşüldüğü böyle bir gündemde acil adım atmaya çağrısını yineleyen ve üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade eden Gülizar Biçer Karaca;  “Yoksulluk insan hakları ihlalidir. Beslenmeden tasarruf olmaz. Tüm kamu kurumları ve TBMM'nin çocuk yoksulluğu ve beslenmeyi birincil gündem yapıp somut adım atması taleplerinin takipçisi ve sözcüsüyüz.” Dedi.

Editör: Orhun Çoban