Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret bölümü tarafından Kariyer Planlama dersi kapsamında düzenlenen “Kariyer Sohbetleri” etkinliğinin dördüncüsü gerçekleşti.

Dostek Koleji Öğrencilerinin İş Fikirleri Tüm Ödülleri Topladı Dostek Koleji Öğrencilerinin İş Fikirleri Tüm Ödülleri Topladı

Kariyer Sohbetlerinin konukları, Ege Gümrük ve Dış ticaret Müdürlüğü Denizli Gümrük Müdürü Ömer Yaşar ve Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Bölge Amiri Emrah Turan oldu.

Öğrencilerle sohbetinde iş yaşamına nasıl atıldığını anlatan Ömer Yaşar, gümrükler başmüdürlüğüne muayene memuru olarak girdiğini ve şu anda Denizli gümrük müdürlüğünü yürüttüğünü belirterek, mezun olduğu üniversitede gümrük mevzuatı, gümrük tarifeleri, dâhilde işleme rejimi, kaçakçılık mevzuatı ve idari hukuk alanlarında ders verdiği belirtti.

Ömer Yaşar konuşmasının devamında Dünya Gümrük Örgütü, Dünya Gümrük İşbirliği Teşkilatı ve Ülkemizin dâhil olduğu sözleşmeler hakkında bilgiler aktardı. Gümrük işlemlerine ve teşkilat yapısına ilişkin işleyişi anlatan Ömer Yaşar, öğrencilere dış ticaret bölümü öğrencileri olarak süreçlere dâhil olup, katkı sağlayabileceklerini ifade ederek iş ve staj süreçlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

A W196153 01

“MESLEĞİ SEVEREK İCRA ETTİM”

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Bölge Amiri Emrah Turan ise, elektronik öğretmenliği mezunu olmasına rağmen bu mesleğe başladığını ve her zaman severek mesleğini icra ettiğini belirterek sözlerine başladı. Yapılan işi severek yapmanın hayatta mutlu olmanın önemli bir kriteri olduğunu dile getiren Turan, Türkiye’deki adli kolluk kuvvetlerinden biri olan Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüklerinin yapılanmasına ilişkin bilgiler verdi. Gümrük muhafaza genel müdürlüğü içinde uzmanlaşmış birimler ve ekipler, bot devriye ekipleri, X-ray operatörleri, dedektör köpek idarecileri, narkotik personelleri ve komuta kontrol merkezleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Görev sahası hakkında da tanımlamalarda bulunan Turan, deneyim ve anılarını öğrencilerle paylaşarak ALO 136 kaçakçılık hattı hakkında da bilgiler verdi.

Soru cevap bölümü ile tamamlanan söyleşide tecrübelerini ve anılarını öğrencilerimizle paylaşarak güzel ve eğlenceli bir kariyer sohbeti gerçekleştiren Ömer Yaşar ve Emrah Turan’a, Dış Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahar Türk tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.