Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’da düzenlenen Ulusal Sağlık Hizmetleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Tercih atıl kalma riski olan randevu muayene ye kaldı buna rağmen randevulu ve randevusuz bakılan hasta sayısı neredeyse eşittir. Geçen yıl 23 milyon kişi aldığı randevulardan en az birine gelmedi. Nüfusun yaklaşık dörtte biri demek.  3-4 saat kala iptal edilen randevu sayısı ise 21 milyon. Bu gibi sebeplerle randevu kapasitesinin yüzde 30’u kullanılamadı.

"BAŞARI BERABERİNDE BİR SORUN DA GETİRMİŞTİR"

"Eskiden kamu hastaneleri denince anlaşılan ile bugünkü aynı değildir. Söz konusu başarı kamu hastanelerine yönelişi her geçen gün artırmaktadır bu tercihi kamu hastanelerinde pandemi öncesi dönem ile şimdi bakılan hasa sayılarını karşılaştırınca görüyoruz. Bu ve özel sektörün sağlık hizmetlerindeki payının azalması kamuya talepte artış demektir. Talep ise yeni randevu anlamına gelmektedir. Randevu sorununun bir sebebi de budur. Başarı beraberinde bir sorun da getirmiştir.

Bakan Fahrettin Koca :  "Randevu Sorununu Kalıcı Şekilde Çözeceğiz" Bakan Fahrettin Koca : "Randevu Sorununu Kalıcı Şekilde Çözeceğiz"

MHRS'DE YENİ DÖNEM

"Sistem artık şöyle işleyecek; ertesi gün randevusu olan her vatandaşımız akşam saat 20.00’ye kadar randevusuna onay verece veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme onaylı randevu sistemi, MHR’de başlatılan bu yeni döneme onaylı randevu dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor.