Gülizar Biçer Karaca’dan İntiharların Araştırılması İçin Önerge

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Silvan’da yaşanan genç yurttaşların intihar girişimlerini yerinde inceleyen CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, genç intiharlarını TBMM gündemine taşıdı. Karaca, intihar vakalarının araştırılması için araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

SİYASET 14.12.2020, 11:35
Gülizar Biçer Karaca’dan İntiharların Araştırılması İçin Önerge
banner858

Kasım ayında Silvan'daki intihar olayları ile ilgili rapor hazırlamak üzere Diyarbakır'a giden CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, çocukları intihar eden aileleri ziyaret etmiş, yerinde incelemelerde bulunmuştu. Gülizar Biçer Karaca Silvan’da ve yurdun dört bir yanında yaşanan intiharların nedeninin işsizlik, geleceksizlik ve güvencesizlik olduğuna dikkat çekti. Karaca, “Son yıllarda özellikle genç nüfus arasında intihar vakaları artış göstermektedir. İntihar vakaları sadece Silvan’da değil tüm ülkemizde artış göstermektedir. Gençler arasında işsizliğin artması, geleceksizlik ve güvencesizlik intiharların artmasının en büyük nedenidir” dedi.

"İNTİHARI ÖNLEMEK DEVLETİN SORUMLULUĞUNDA"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın öncelikle gençler olmak üzere artan intihar vakalarının araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığına verdiği önergede şu ifadeler yer almaktadır: “Halk sağlığı sorunu olan intiharların araştırılması ve yeni intiharların önlenmesi gerekmektedir. Bireyin kendine yönelik şiddeti olan intihar olgusu, ancak bireyi bu eyleme iteleyen nedenlerin tespit edilmesiyle çözümlenebilir” dedi. Yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğunu belirten Karaca, intiharın önlenebilir olduğunu ve bunun da devletin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Gülizar Biçer Karaca başta Silvan’da yaşanan intiharlar olmak üzere artan intihar vakalarının araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması hususunda konunun takipçisi olacağını belirtti.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir