banner609

Gülizar Biçer Karaca’dan Tarım Girdilerinde ÖTV Kalksın Kanun Teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tarımsal ürünlerde ve hayvancılıkta kullanılan girdilerde ÖTV’nin kaldırılmasına ilişkin verdiği kanun teklifi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Karaca, “Çiftçimiz üretirse, çiftçimiz kazanır, çiftçimiz kazanırsa her birimiz kazanırız” diye konuştu. Karaca’nın tarım ve hayvancılık girdilerinde ÖTV’nin kaldırılmasına ilişkin verdiği kanun teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

SİYASET 17.06.2020, 12:14 Kahraman Kahraman
Gülizar Biçer Karaca’dan Tarım Girdilerinde ÖTV Kalksın Kanun Teklifi
banner930

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tarım girdilerinde ÖTV olmasını eleştirerek, “Mücevher ve pırlantada ÖTV yoksa çiftçinin kullandığı gübrede neden ÖTV var? Yatta kullanılan mazotta ÖTV yoksa çiftçinin kullandığı traktöre koyduğu mazotta neden ÖTV var?” diye sordu. Gülizar Biçer Karaca TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada tarım alanlarındaki azalmaya, üretimden vazgeçen çiftçi sayısına dikkat çekti. Çiftçinin Tarım Kanunu’na göre devletten 175 Milyar TL alacaklı olduğunu belirtti. Karaca, “Çiftçimizin mazotundan, gübresinden, ilacından ÖTV kaldırılabilir” dedi.

Gülizar Biçer Karaca ülkemizde kaynak sorunu olmadığını, önemli olanın kaynakların kimin için nasıl kullanılacağı olduğunu dile getirdi. Karaca, “18 yıl önce kurulan Arpalık Aile Şirketinden kesilecek paralarla çiftçimizin hem alacağı olan 175 milyar lira destek ödenir, kanuni hakları ödenir hem de çiftçimizin kullandığı mazottan, elektrikten, gübreden, tohumdan ve çiftçimizin ana ham madde olarak kullandığı bütün değerlerden ÖTV'yi kaldırırsanız çiftçimiz üretir” diye konuştu. Karaca’nın tarım ve hayvancılık girdilerinde ÖTV’nin kaldırılmasına ilişkin verdiği kanun teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir