31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinden sonra AKP'den CHP'ye geçen Tavas Belediyesinde yetki alan Tüm Bel-Sen Denizli Şubesi, üyelerle birlikte hazırladığı 01.04.2024-31.03.2025 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi taslağını başkanlığa sunarak görüşmeler başlamıştı. Hazırlanan taslak üyelerin de onayıyla tavan sözleşme farkından imzalandı. Önceki döneme göre TİS farkında yüzde 150'ye yakın artış sağlandı. Ayrıca kadın çalışanlar 8 Mart haftasında 1 gün izinli sayılacak.

"KAPALI KAPILAR ARDINDA DEĞİL EMEKÇİNİN ONAYIYLA"

Konut Satışlarında Düşüş Sürüyor Konut Satışlarında Düşüş Sürüyor

Belediye Başkanı Kadir Tatik ile yapılan iki tur görüşme sonucunda taslaktaki sosyal ve maddi kazanım içeren maddeler üzerinde mutabık kalındı ve Tavas Belediyesi Meclis Salonunda yapılan törenle Toplu İş Sözleşmesi karşılıklı olarak imzalandı. Belediye Başkanı Kadir Tatik, törende yaptığı konuşmada amaçlarının mutlu ve gelişen, refah düzeyi arttırılmış bir Tavas'ı hayata geçirmek olduğunu, çalışanların refah düzeyi arttıkça daha verimli çalışacaklarına inandıklarını ve bütçenin elverdiği oranda en yüksek oranda ücret verilmesini hedeflediklerini söyledi. Tüm Bel Sen Denizli Şube Başkanı Serkan Deniz Özkan ise, çalışma barışının karşılıklı saygı ve çalışanların iş koşullarındaki düzene bağlı olduğunu belirterek, "Çalışacağız, üreteceğiz ve ürettiğimizin karşılığını talep edeceğiz" dedi. Törende söz alan Tavas Belediyesi kamu emekçileri hem sözleşme koşullarından, hem de sözleşmenin kendi fikir ve önerileri ile oluşturulmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek Topu Sözleşmenin ilk defa kapalı kapılar ardında ve kendilerinin haberi olmadan değil, açıkça neyin imzalandığını bilerek imzalanmasının kendilerini sevindirdiğini söylediler.

YÜZDE 150'YE YAKIN ZAM

İmzalanan TİS'te toplu sözleşme farkı tavan olan brüt 8 bin 654 liradan imzalandı. Önceki dönemde net 3 bin lira alan kamu emekçilerinin TİS farklarına yüzde 150'ye yakın zam alınmış oldu. Kadın çalışanlar da 8 Mart haftasında dönüşümlü olarak birer gün izinli olacak. Ayrıca kamu emekçileri belediyeye ait kreşlerden, spor vb. sosyal tesislerden ücretsiz yararlanacak.

Editör: Orhun Çoban