banner610

banner609

Gülizar Biçer Karaca’dan 3 Mart 1924 Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Devrim Yasaları’nın kabul edilişinin 96. Yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Karaca, “3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen Devrim Yasaları, devlet ve ulus olarak hedeflenen ‘çağdaş uygarlık seviyesi’ yolunda cumhuriyetin niteliğini ve ulusun yönünü belirleyen temel yasalardır” dedi.

SİYASET 03.03.2020, 17:25 Kahraman Kahraman
Gülizar Biçer Karaca’dan 3 Mart 1924 Açıklaması
banner858
banner931

Gülizar Biçer Karaca yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Mücadelemizin askeri yönden kazanılmasının ardından iktisadi Ve siyasi bağımsızlığı sağlama yolunda bir dizi devrim gerçekleştirmiştir.  Bağımsızlığı ve cumhuriyet kazanımlarını ‘ilelebet yaşatacak’ çağdaş bireyler yetiştirmenin ve çağdaş kurumlar oluşturmanın olmazsa olmazı eğitim birliğinin sağlanması; devlet işlerinde şeri kurumlar ve hükümlerin yerini çağdaş kurumlar ve yasaların alması; hilafetin kaldırılarak Cumhuriyet’in niteliklerine netlik kazandırılması 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen 429, 430 ve 431 sayılı yasalarla sağlanmıştır. Devrim yasaları, siyasi mücadelemizin başarısının simgesidir” dedi.

“HER ZAMAN ÇAĞDAŞ VE LAİK CUMHURİYETTEN YANA OLACAĞIZ”

Karaca, “Bağımsızlıktan, çağdaşlıktan ve demokrasiden yana olan milletimiz, çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlığa ve istikrarsızlığa sürükleyen siyasi ve sosyal gelişmeleri kaygı ile izlemektedir. Ama bu günlerden çıkış hep mümkündür. Bu günlerden bağımsızlıktan, Cumhuriyet değerlerinden ve toplumsal eşitlikten yana tavır alarak, ulusal değerlerimize ve devrim yasalarına sıkı sıkı bağlanarak çıkacağız.  Mücadelemizde bağımsızlıktan, çağdaş ve laik cumhuriyetten yana olanlarla her zaman omuz omuza olacağız. Devrim yasalarının yıl dönümünde 96 yıl önceki ruhla çağdaş, özgür bir Türkiye’yi,  gücünü, varlığını ulusal mücadeleden alan, programı Atatürk ilke de devrimlerinin yol göstericiliğinde olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir