Bir takımda sistem olması için uygun ideal 11, lig genelinde de ana karakterlere yardımcı olacak aktörler olmalı. Başarı ancak böyle gelir. Bir takım başarı istiyorsa iyi futbolcunun yanı sıra iyi bir sisteme sahip olmalı. Denizlispor’da ligin geri kalan haftalarında bunu hiçbir zaman görmedik. Maç başına 1 puan ortalaması tutturan Denizlispor’da, kırılma anlarını hesaba katarsak ortalama 0,5’in bile altına düşebilir. Futbolda şans faktörü önemli yer tutuyor ancak şansa giden yolda iyi oyunla geliyor.

***

Serhat Gülpınar’ın şapkasında tavşan olmadığını Denizlispor yönetimi biraz geçte olsa çok doğru zamanda gördü. Söylemeden geçmeyelim, Denizlispor ‘veda’ etmesini bilmeyen takımların başında geliyordu. ‘Hoş geldin’ demek kadar ‘Güle Güle’ demeyi de bilmek gerek. Serhat Gülpınar; eksiği, fazlası ile emek verdi. Böyle şık gönderilmesi de güzel oldu. Futbolda dün yok, 3 yıl önce giden Fatih Tekke bugün geri geldiyse, Serhat Gülpınar için de aynı şey geçerli. Sürekli teknik adam değiştirerek başarı geleceğini düşünen bir futbol ikliminde bu hareketlerde çok normal… Değişiklik bazen şart, bazen ise israf… İyi ayırt etmek gerekiyor.

***

Denizlispor eldeki teknik adam havuzuna bakıldığında en iyi tercihlerden birini yaptı. Yeşil-siyahlılarda daha önce başarıyı yakalamış, 1. Lig’in havasını teneffüs etmiş ve futbolun dinamiklerini çok iyi bilen Fatih Tekke çok doğru tercih. Konfor alanı yaratılır, maddi kaygılar giderilirse Fatih ‘Sultan’ olur. Biraz iddialı olacak ama futbolcularda kendine çeki düzen verirse; Süper Lig’in kapıları açılır.

***

Denizlispor’un en büyük sorunu savunma… Oğuz, Erdal, Hakan, Özer ve Muhammet’le bu iş olmaz. Hücumda istediğin kadar çeşitlilik yarat, savunmadaki gedik şu an için en büyük engel... Takımın 16 gol yediğine bakmayın, rakiplerin karavana atışları ve Stachowiak faktörü rakamı düşürüyor. Futbolculuk kariyerinde birçok başarıyı elde etmiş, sayısız kupa kazanmış Fatih Tekke; savunmacılarında en büyük düşmanıydı. Umarım kendi oyuncularına bu noktada çok fayda sağlar. Devre arası ‘yasak’ kalkmaz ve takviye olmazsa bu savunma başa bela açar.

***

Ligin 3’te 1’lik bölümü geride kaldı. Yeni sayfalarda açıldı. Umarım güzel şeyler yazmaya başlarız. Öyle ya ‘en güzel gol hala atılmadı. Belki biz atarız…’

Saygılarımla…