13.03.2019, 13:40

Bir İmza İle Hayat Verebilirsiniz

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım! Hayatta ekonomik ihtiyaçlarda, yaşanılan zorluklara karşı çabalarda, mutlu ve huzurlu yaşama gayretleri de hepsi önemli. Ancak hepsinden önce gelen bir şey var! O da bir türlü değerini anlayamadığımız SAĞLIK… Sağlık olmadan milyonlarında olsa, herkes tarafından sevilen, ilişkilerinde mutlu bir insanda olsan işin açıkçası bir önemi yok. Ancak sağlığını kaybetmeden ya da en yakınında birisinin sağlık problemleriyle cebelleştiğine şahit olmadan işin açıkçası çokta farkında olmadığımız bir durum sağlık.

Düşünün bir kan bağışı bile insanların canlarını kurtarırken, bu konuda da bilinç seviyesi oldukça düşük. Dahası bir gün Allah korusun ama bir kaza da, ya da hastalıkta kana hepimizin ihtiyacı olacak. Son yıllarda ise kan bağışı noktasında önemli bir artışın olması da sevindirici bir taraf.

Ancak ülkemizde kronik hale gelmiş bir sıkıntı var ki, nedendir bilinmez bir türlü aşılamıyor. Hiç ailenizde, akrabalarınızda ya da bir haber bülteninde organa ihtiyaç duyan 7’den 70’e vatandaşın hikayesiyle karşılaştınız mı? Yürek burkan o anlara şahit oldunuz mu? Türkiye’de yanlış okumadınız 30 bin kişi yaşama tutunmak için organ beklediğini biliyor musunuz?

Dahası İnsan hayatının kurtarılmasında organ bağışının önemi ortadayken 1 milyon nüfuslu Denizli’de bağış yapan ve sistemde ismi bulunan kişi sayısının sadece 250 kişi olduğu nu duydunuz mu?

Hal böyle olunca bu durumu tersine çevirmek, insanları organ bağışına sevk etmek için Vali Hasan Karahan başkanlığında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Denizli Müftülüğü arasında yapılan protokol ve  ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ sloganıyla projeye hayat verildi. Toplumda organ bağışı bilincinin arttırılması ve farkındalık oluşturulması için açılacak stantlarda vatandaşlar bilgilendirilecek, organ bağışı konusunda bilinçlendirici broşürler dağıtılacak, isteyen vatandaşların bağışları alınarak ‘Organ Bağış Kartları’ verilecek. Çok önemli bir proje ve inşallah insanların bu konuda bilinçlenmesine büyük katkı koyacak.

Organ bağışı konusunda Denizli’nin verilere yansıyan vurdumduymazlığını kamuoyuna bir kez daha gösterip, bilincin artırılmasına katkı koymak için konuyu haberleştirdik ve yayınladık.  ‘DENİZLİ’NİN AYIBI UTANDIRDI’ başlığı ile haberimiz www.denizliaktuel.com haber sitesinde yayınlandı yayınlanmasına ancak, sosyal medyada yayılan habere çok fazla olumsuz yorum geldi. Çok az sayıda yorumda ise organ bağışı konusunda vatandaşın olumlu düşünceleri yer alırken, 30 bin vatandaşın yaşadığı çileli hayatına son vererek yaşama yeniden tutunmalarını sağlayacak onlarca kişi ise nedendir bilinmez eleştiri oklarını yöneltti.

Buna da tamam! Gerçekten bilinç anlamında çok geride olduğumuz açık. Dini yönden bakanlar açısından şunu açıkça söylemek gerekirse Diyanet İşleri Başkanlığı organ bağışı konusunda “Her kim bir hayatı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.” sözüyle organ bağışının önünde hiçbir sıkıntının olmadığını açıklamış ve duyurmuştu.

Dahası sağlığınızda, yaşarken organ bağışı bazı organlar hariç mümkün değil! Kimse de açıkçası böyle bir şeyi talep bile etmez, edemez.  Organ bağışı kişini beyin ölümü gerçekleştiğinde vücutta bulunan bazı işlevsel haldeki organların cerrahi müdahale ile alınarak işte o umutla bekleyen hastalara dokularda uyuyorsa naklini içerir. Bu kadar! O da ailenizden birisini onayı ile mümkün. 

Bu arada organ bağışı konusunu ekonomiye ve olmadık farklı durumlara bağlayanlara ise söylenecek söz var mı? Var kardeşim!  Lütfen git biraz oku ve araştır. Çevrene bak dinle bir organ ihtiyacı olan insanı. Benim organ bağışı kartım olup olmadığını sorgulayacağına sen ne yapabilirsin, belki birçok can kurtaracaksın bunu anla. Bu hayatta bir şey dahi başaramadan ölsen bile 3 kişi ye 5 kişiye yeni bir yaşam ve umut sağlama fırsatın olduğunu bil. Şahsımda 2008 yılında organlarımı bağışladığımı bildirdim. Bu kampanyaya da dahil oldum. Bir kez daha bağışlayıp kartımı da aldım. Öldüğümde eşimi de, çocuklarımı da, ailemi de organlarımı bağışlamaları konusunda bilgilendirdim.  Organlarım toprak altında çürüyeceğine bir vatandaşın belki duasını alacağım nasipse.

Denizli’de başlatılan organ bağışı kampanyasına tüm Denizli halkının daha fazla ilgi göstermesi dileğiyle… Sağlıklı bir yaşam dilerim…

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir