Denizli’de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kim Olacak?

Türkiye yeni bir seçim atmosferine daha girdi. 31 Mart 2024 vatandaşın sandığa giderek belediye başkanları ve yerel yöneticileri belirleyeceği gün olacak. Kasım başından itibaren ülkede birçok sıkıntı ve problem ikinci safhaya çekilirken, sokağın ana gündemine ise yavaş yavaş seçimler oturmaya başladı bile... Belediye Başkanı olarak kimin aday olacağı ile ilgili akıllardaki sorular sözlere yansırken; çıkarımlar, öngörüler bir bir masaya yatırılmaya başlandı bile.

Denizli’de vatandaşta seçim havasına çoktan girmiş durumda.  Siyasi kulisler kaynarken, sokakta, kahvede, misafirlikte ‘Kimi Aday Gösterecekler!’ sorusu ana sohbet konularından başında geliyor. Bu arada bilindiği üzere AK Parti’den aday adayı olmak isteyenler (yarın son gün) 22 Kasım’a, CHP’de bugün başlayan aday adaylığı başvuru süreci 28 Kasım’a, İYİ Parti’de dün başlayan aday adaylığı başvuru süreci 22 Aralık’a, 13 Kasım’da başlayan MHP’deki süreç ise, 15 Aralık’a kadar devam edecek.  Seçim takvimine bakıldığında Türkiye 2024 yılına seçimle girecek 1 Ocak 2024 seçim takviminin başladığı gün olacak.

Bu detay bilgileri verdikten sonra gelelim seçim odaklı siyasi kulisleri kaynatan haberlere…

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı  için AK Parti kanadında mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın bir dönem daha adaylığı noktasında bir söylem birlikteliği var. Sayın Zolan’ın özellikle ilçe ve kırsalda büyük bir beğeniye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. AK Parti içinde kulislerde, başka bir aday tercihi olursa ‘Büyük Sürpriz’ olur cümlesini bizde okuyucularımıza nakletmiş olalım. Cumhur İttifakı bünyesinde MHP’nin Denizli’de Büyükşehir adayı göstermeyip yine İttifak ortağı AK Partiye desteğini vereceğini söyleyebiliriz.

Millet İttifakının ve liderlerinin açıklamaları, yerel seçimlerdeki tavırlarını aktaran söylemleri de ortada. İYİ Parti’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı çıkaracağına kesin gözüyle bakılıyor. Genel seçimlerde Denizli 2. sıra İYİ Parti Milletvekili adayı olan Mimar İbrahim Şenel performansıyla, vatandaşla iletişimiyle, siyasi üslubuyla dikkat çekmişti. Yine kulislerde Şenel’in Büyükşehir Adayı olarak gösterilmesine büyük ihtimal veriliyor.

Asıl gündem ise, CHP’de! CHP’de büyük bir heyecan var.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52,99 oy almayı başaran, Milletvekili seçiminde ise CHP olarak yüzde 32.19 gibi önemli bir oya oranına ulaşan partinin büyükşehir adayı kim olacak? Böylesi bir başarı yerel seçimlerde devam edecek mi? Kulislere dönelim…

CHP’de nam salmış neredeyse her seçimde, ‘Ben adayım’ diyen isimleri bir kenara bırakalım…

En çok konuşulan isim; sayın Şeniz Doğan oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen sonrasında yerel seçim ufukta gözükürken CHP’li Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı kulislerde çok dile getirildi.

Ancak CHP siyasi kulislerinde son duyumlarımız, Merkezefendi İlçesinden bir kez daha aday olacağı yönünde. Nedenini sorduğumuzda kulislerde; Şeniz Doğan’ın güçlü ve sevilen bir siyasetçi olarak Büyükşehir'e aday olması durumunda Merkezefendi ilçesinde doğacak muhtemel bir boşlukta ilçenin kaybedilebileceği öngörüsü, yorumu yapılıyor.  Hal böyle olunca da, karar açısından Şeniz Doğan’ın hamlesini yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Türk siyasi tarihine adını yazdırmış, söylemleriyle nam salmış rahmetli Süleyman Demirel’in sözünü de unutmamak lazım… “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.”

Hesaplar sil baştan yapılabilir…

Peki tekrardan gelelim CHP’nin muhtemel Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ‘Kim olur?’ sorusuna!

CHP’de büyük bir değişim yaşandı. Bu değişimin aktörlerinden olan, büyük bir mücadele yürüten Denizli’de bir isim öne çıktı diyebiliriz. Gençliğinden itibaren CHP’nin neredeyse her kademesinde görev almış, Denizli’de sempatikliği, çalışkanlığı ve başarısıyla sevilen bir isim olarak lanse edilen mevcut CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Av. Müjdat İlhan… 
CHP karar mekanizması içinde bugüne kadar önemli bir rol alan İlhan’ın adaylığı noktasında ismi siyasi kulislerde dillendiriyor.

Kulislerde,  2008 yılında Merkez İlçe Başkanlığı görevinde bulunmasının ardından uzun yıllar Baro Başkanlığı yaptıktan sonra Milletvekilliği için adı geçmesine rağmen CHP Merkezefendi İlçe Başkanlığı görevini alması, sahada durmaksızın partisi için çalışmasınında büyük bir saygı uyandırdığı vurgulanıyor. İlhan’ın o dönemde, “Partim hangi noktada ihtiyaç duyarsa dün olduğu gibi bugün de bu görevleri almak için bir an bile tereddüt etmem ve görevden kaçmam" sözlerini de hatırlatalım.

İlhan’ın partide sevilen bir isim olarak öne çıkmasının yanı sıra siyaseten kendisine güç katacak, kol kola birlikte yürüdüğü arkadaşlarını da söylemeden geçmemek lazım. CHP Parti Meclisine girmeyi başaran CHP eski İl Başkanlarından Nuri Çavuşoğlu ve mevcut CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum. Bu üç ismin yakınlığı, kader birliği yaptığını bilmeyen yok. Mevcut değişimin meşalesini yakan ve başarıya ulaşan bu isimlerin, Büyükşehir Belediye Başkanını belirleyenler olacağını da öngörmek zor olmasa gerek. 

Öyle ki, ikna süreçleri, görüşmeler, kulisler,  alan taramaları, anketler, hesaplar, finans… Bu liste uzar gider. Aralık’tan başlayıp Mart ayına kadar seçim öncesinde Denizli’de yoğun bir siyasi gündem bizi bekliyor. 


Kulisleri aktarmaya devam…